Miért fontos a reggeli?
Biztos te is sokszor mondod ezeket a mondatokat reggelente kifogásként, amikor kihagyod a reggelit, mint pl. hogy „megint késésben vagyok, ma sincs időm reggelizni” vagy „nem bírok kikelni az ágyból, inkább lustálkodok még 10 percet, úgysem vagyok éhes”. Számodra ez teljesen természetes, hogy üres gyomorral indítod a napot, de sajnos emögött azonban számos egészségügyi probléma is állhat. Nézzük meg tehát, miért fontos, hogy reggelizz?
1. Ellát energiával
A mindennapi dolgok elvégzéséhez szükséged van energiára. Napi energiaszükségletünk közel 30%-át ideális a reggeliből fedezni, ezzel érhetjük el, hogy fitten induljon a napunk, és ezáltal, szellemi frissességet is biztosítunk az agyunk számára. Az elfogyasztott reggeli beindítja az anyagcserét, és kiegyensúlyozottabbá tesz. A reggeli étkezés pótolja az éjszakai energiabevitelt-kiesést. Sokan úgy gondolják, hogy ez felesleges, hiszen alvás közben nem égetünk kalóriát. Ez nem igaz. Éjszaka ugyanúgy dobog a szív, működik az emésztőrendszer, mozgolódunk az ágyban. Ahhoz, hogy vissza tudjuk adni a szervezetnek a nyolc-tíz órás energiabevitel-kiesést, reggelizni kell, és az sem mindegy, hogy mit.
2. Segít a fogyásban
Nem véletlenül halljuk annyiszor, hogy mennyire fontos a napi többszöri étkezés. Ugyanis a folyamatos tápanyagbevitel megakadályozza a súlygyarapodást. Ha például napi kétszer étkezel, tested tartalékoló üzemmódba kapcsol, és elraktározza azt, amit beviszel, ezáltal azt "gondolja", hogy nem fog többet kapni. Viszont ha a többszöri étkezéseid mellé beiktatod a reggelit is, anyagcseréd megfelelően fog működni, és így a testedet sem „csapod” be, tehát nem fog raktározni.
3. Stabilizálja a vércukorszintet
Ha napközben nem szeretnéd úgy érezni magad, mint aki legszívesebben felfalna egy komplett svédasztalnyi finomságot, akkor érdemes reggelizned. A legjobb ha lassan felszívódó szénhidrátokat, és alacsony glikémiás indexű ételeket tartalmazó ételeket eszel reggelire. Ez garantálja ugyanis a telítettségérzetet; nem fogod éhesnek érezni magad, hiszen a vércukorszinted nem hirtelen emelkedik meg- és zuhan vissza, hanem egyenletesen növekszik.
4. Boldogabb leszel
Ha üres gyomorral indítjuk a napot, megeshet, hogy a kedvünk sem lesz jó aznap. Hiszen ilyenkor hajlamosak vagyunk túlstresszelni dolgokat, és többet idegeskedünk apró-cseplő dolgok miatt. Tehát a napirendbe illesztett reggelizéstől, jobb lesz a hangulatod, és türelmesebb leszel.
A legjobb reggeli alternatívák:
- tartalmazzon állati fehérjét (származhat tejtermékből, tojásból is, nem csak húsból)
- frissítő túrókrém teljes kiőrlésű pékáruval
- natúr joghurt zabpehellyel (érdemes kiegészíteni zöldséggel, gyümölccsel)
- tojásrántotta, hozzá 1 szelet rozsos, vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér
- magas rost és B-vitamin tartalmú zabpehely. Eheted vízben/zsírszegény tejben főzve, vagy zsírszegény natúr joghurttal. Felturbózhatod egy kisebb maréknyi mandulával, némi gyümölccsel,
- bőséges folyadékfogyasztás
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez