A bizalomról
A bizalom egy törékeny hártya az emberek kezében. Állandóan rejtegetjük mindenki elől a belső énünket, mindenki csak a felszínt kapja meg. A bizalomért vérrel kell fizetnünk, míg beérünk a másik körébe.
olvass továbbA bizalom egy törékeny hártya az emberek kezében. Állandóan rejtegetjük mindenki elől a belső énünket, mindenki csak a felszínt kapja meg. A bizalomért vérrel kell fizetnünk, míg beérünk a másik körébe.
olvass továbbNagyon nehéz fába vágtam a fejszém, amikor elkezdtem kutatni a bizalmatlanság ellenszerét. Egyáltalán ez egy olyan „betegség”, amire ha csak megtalálod a titok nyitját se perc alatt rendbe jössz? Eltűnik végleg a lelkedből, kitisztul a szervezetedből? Vagy ez csak egy zavar a rendszerben, amit, ha átkódolsz minden működés helyreáll?
olvass továbbAzt mondják, a remény hal meg utoljára. Na, persze. Meg tud az halni sokkal hamarabb. Ha csak egy kis időre is, de holtan heverhet az ölünkben és akkor nézhetünk, hogy mi jön ezután. A nagy semmi. Vagyis először, tényleg az van, egy nagy semmi. Aztán meg a: Na, és? Végül a remény aprócska holttestét berakod egy inkubátorba, kiveszed a jégkrémet a hűtőből, kis falatokban kanalazod. Lesed az óramutató kattogását. Már nem is idegesít. Szép csendben várod, hogy a remény újra életre keljen, majd az első szívdobbanása újra beindítsa a test működését és az inkubátor csipogni kezdjen.
olvass továbbAzt mondja, eltűntem, és érzed a súlyát annak, ahogy rád igyekezne rakni a terhet, mert még mindig nem érti, miért is szükséges önmagunkkal szembenézni. A saját képzelt valóságát, a valódiságtól való menekülésben van még mindig ahelyett, hogy felvállalja azt is, ami róla szól és nem csak rólam, nem csak a másikról. Meg sem hallja a másikat, hiszen nem kompatibilis azzal, ami a fejében zajlik. Mennyire hajlamosak vagyunk – mindenki, kivétel nélkül – ennyire bezárni magunkat, nem igaz? Lezárni valahogy a problémának tűnő kapcsolatokat, érzéseket, a másikat tűzve olykor a nyársra, persze, amikor megengedjük magunknak a feldolgozásokat, akkor a következő szintek egyike a beismerés lesz, amikor is megvalósul az, hogy valójában pont annyira vagyunk mindketten hibásak, amennyire senki sem. Külön emberek vagyunk, külön szívvel, múlttal, belső iránytűvel: mások a normalitásunk, az elfogadásaink, a megszokásaink, a megküzdési szokásaink. De ide el kell érni: a gyógyulást el kell kezdeni. Visszatérve az első mondatokhoz: a másik önmaga védekezésében hamisnak tartja, hogy minden két emberen múlik olyan szinten, hogy egymás viselkedését reagáljuk le tudat alatt. Nemcsak verbális, hanem fizikai párbeszéd is zajlik azok emberek között, akik az adott kapcsolatban vannak. Ha konstans szorongás van bennem miattad, akár 1%-ban is, és ezért nincs meg az a teljes bizalom, akkor igenis meg kell vizsgálni a másiknak is, hogy mit tesz ő ezért? De fordítva is igaz. A kapcsolatok párbeszédek: hangosan és halkan egyaránt, s ha ez nem működik, akkor fog minden kicsúszni a lábunk alól. Egymásra reagálunk. A barátság, egy szerelmi kapcsolat is két ember folytonos kommunikációja akkor is, ha a látható térben éppen csend van és káosz.
olvass továbbA szóbeli bántalmazás önbizalomhiányból fakadó, amolyan „majd én megmutatom ki az úr a háznál” játszma. A tét a hatalom birtoklása. Verbális bántalmazó ugyanúgy lehet nő és férfi. A „gyengéd erőszak”, a piszkálódások, degradáló megjegyzések nagymesterei éppen a nők, a férfiak pedig hajlamosak magukba zárni a problémát, mert nem akarnak gyengének, férfiatlannak tűnni.
olvass továbbEgy őszinteségen alapuló kapcsolatban lelki és testi komfortérzetet élünk meg együtt, magabiztosan osztjuk meg negatív érzéseinket is egymás felé. Lehetünk erősek, de időnként nyugodtan kimutathatjuk bizonytalanságunkat, tudva, hogy a másiktól feltétlen érzelmi támogatásra számíthatunk.
olvass továbbNem szabadna általános tényként kezelni, hogyha éppen jól viselkedsz, akkor megkaphatod. Csak manapság tűnik olyannak a bizalom, mintha olcsó játékszer lenne? Mintha ki kéne érdemelni, hogy megkaphasd, hogy bárkinek is odaad, hiszen mint egy aranycikesz, ezt sem lehet csakúgy meglátni, ez sem való mindenkinek: persze, ez a része még normális is lenne, de közben hajlamosak vagyunk úgy tenni, mintha mi irányítanánk, és kényünk kedvére húzhatjuk ki a kalapból vagy épp vonhatjuk el valakitől, hiszen ki más dönthetné el, hogy kiben bízunk meg és kiben nem, ha nem mi magunk, nem igaz?
olvass továbbAz Oroszlán jegy szülöttei szeretnek irányítani, jellemző rájuk, hogy nagy önbizalommal és akaraterővel bírnak és igen sikeresek. A jegy szülötte általában hűséges, állhatatos, melegszívű és nagyvonalú. Erős egyéniség és bátor szíve ellenére mégis könnyen megsértődik.
olvass továbbA férjemnek legény kora óta lehetősége lett volna kiutazni német rokonaihoz munka kérdés kapcsán, ám a vízumot legény korában sosem kapta meg. Miután összeházasodtunk és megszületett első gyermekünk, újra lehetősége adódott. Vízumot csak neki adtak, nekem viszont nem. Az volt a terv, hogy elutazik egy hónapra dolgozni és meglátogatni a rokonait, ezután pedig hazatér. Így is történt, elutazott, és mi pedig tettük a dolgunk.
olvass továbbSajnos a mai világunk egy óriási hadjáratot indított el annak érdekében, hogy az emberek önbizalmát teljesen összetörje. Ennek a rendszernek mára mi alanya és egyben állítmánya is lettünk. A cselekedeteinkkel, a másolással és az ügy támogatásával, sokszor épp úgy okozunk önbizalom rombolást, mint a nagy multik. Miért van ekkora hatalma az önbizalomnak, amiért egy világ fog össze azért, hogy ezt drasztikusan megbetegítse?
olvass továbbA szakemberek szinte egyöntetű véleménye, hogy a féltékenység alapvető okai az önbizalomhiány, a kisajátítás, a kisebbrendűségi komplexus, ami gyerekkora vezethető vissza, és egy bizonyos ponton túl mindez patológiás, azaz beteges tünet. Ez egészen jól hangzik, de mi van akkor ha nem feltétlenül van így?
olvass továbbSokan mondják, hogy egészséges, sőt, kifejezetten jó, ha egy kapcsolatban van némi féltékenység, akár mindkét fél részéről. Sajnos könnyű átesni a ló másik oldalára, és minden apróság miatt számon kérni a másikat. Pedig a jól működő kapcsolat alapja pont, hogy a bizalom kellene, hogy legyen, így ha kezdünk túlságosan is féltékenyek lenni, és egyre inkább irracionálisan viselkedni, akkor mindenképpen fel kell hagynunk ezzel!
olvass továbbA legtöbb ember úgy véli, hogy a szerelem a legfontosabb alkotóelem egy kapcsolaton belül. Azonban bizalom nélkül mindez mit sem ér. Ennek hiányában folyamatosan csak sérülni és aggódni fogunk. Ha nincs meg a vitathatatlan bizalmunk a másik iránt, akkor a kapcsolat tönkre fog menni, csak idő kérdése...
olvass továbbElcsépelt közhely, hogy az igazság felszabadít, mégis valódi bölcsesség. Azonban, hogy valóban képviselni tudd az igazadat, először önmagad igazságához kell visszatalálnod.
olvass továbbA bizalom nélküli kapcsolat olyan, mint a gáz nélküli autó. Benne maradhatsz, amíg csak akarsz, de nem fog elvinni sehová. A bizalom, az egyik legfontosabb feltétele egy egészséges, tartós kapcsolatnak. Légy óvatos, ha az alábbi jellemzőket tapasztalod. Akik túlságosan bizonygatnak valamit, azok mellett egészségesen jelenik meg bennünk a kétség és a gyanakvás.
olvass továbbNapjainkban egyre nagyobb probléma a mentális betegségek terjedése, többek közt a közösségi médiának és a kiégést követendő példának tartó általános társadalmi vélekedésnek köszönhetően.
olvass továbbA szerelem egy törékeny csoda, amelynek alapja a bizalom. Egy kapcsolaton folyton dolgozni kell, szorgos kis hangyaként kell tenni minden egyes nap azért, hogy működjön. Nem elég életben tartani, jól kell működtetni. De minden erőfeszítés hiába, ha a bizalom elveszett, ha elnyelte a kételyek örvénye.
olvass továbbEgy kislány számára a nőiesség első közvetítője az édesanyja. Ha az anya szereti, elfogadja önmagát, és kiteljesedik női szerepeiben, akkor ezt az önszeretetet képes átadni a lányának, és bátran, egészséges önbizalommal telve együtt néznek farkasszemet a nőiességgel. A lány tiszteli a női szerepét megélő, önelfogadó anyát, és az ő tiszteletével, képes majd tisztelni az önmagában élő nőt is.
olvass továbbElég sok hátulütője van annak, ha nem szeretjük eléggé magunkat. Most nézzük csak egy cikkelyét ennek a helyzetnek: a kapcsolatunkat azzal, akit szeretünk. Ha az önbizalomhiányunkból építkezve kétnaponta feszülünk a másiknak, hogy van-e valakije rajtunk kívül, akkor a köztünk lévő kapcsolódás is megsínyli a dolgot.
olvass továbbAz igazi barátságoknak sajátos jellemzői vannak. Minden bizonnyal azonban igaz barátunk sosem lesz túl sok, ugyanakkor ez nem is baj. Hiszen éppen elég az, ha van legalább egy olyan személy, akit valóban annak tartunk. Lássuk mi jellemzi ezeket a baráti kapcsolatokat!
olvass tovább