Kulcsszó keresés /


A harag nemcsak mérgezhet, taníthat is

A negatív érzéseknek manapság elég rossz a marketingje. „A haraggal csak magadnak ártasz.” „Engedd el!” Bocsáss meg!” „Aki haragszik, az két sírt ás egyszerre: a magáét és azét, akire haragszik.” Ilyen bölcsnek hangzó, de valójában rendkívül mérgező „jó tanácsokkal” van tele a közbeszéd.

olvass tovább

Miért nem tudod szeretni magad? – A betegségek, elakadások láthatatlan mélységei

Testi tünetekkel, betegségekkel, életvezetési témákkal jönnek hozzám a kliensek. Azt érzik, beszorultak egy helyzetbe, nem találják a megoldást, a kiutat. Ez elindít bennük egy erőltetett igyekezetet: meg akarják oldani a problémákat, túl akarnak lenni rajta, meg akarnak gyógyulni. Sokszor magukban keresik a hibát: „Mit kell magamon változtatnom, hogy megszűnjenek a problémáim? Mit csinálok rosszul? Mire kellene még rájönnöm/felismernem?”

olvass tovább

A bántalmazott belső gyermek

Ha valaki gyerekként azt élte meg, hogy egyedül van a bánatával, nincs aki segítsen neki és megvigasztalja, és mindent egyedül kell megoldania, az jó eséllyel felnőttként is arra rendezkedik be, hogy egyedül cipelje a hátán az élet terheit – esetleg nemcsak a sajátját, hanem még másokét is átveszi.

olvass tovább

Nem biztos, hogy kettőtök között van a feszültség – Amikor egy 3. személy vagy egy tabu árnyékolja be a párkapcsolatot

A múlt hétvégi szomatodráma-napon több játékban is előkerült ugyanaz a motívum. Látszólag párkapcsolati nehézségekről volt szó, de később kiderült, hogy a párkapcsolatra csak rávetült egy súlyosabb probléma: egy konfliktus egy harmadik személlyel vagy egy titok/tabu, amiről a pár nem beszélt egymással. Ez a láthatatlan „harmadik” súlyosan megterhelte és beárnyékolta a kapcsolatot, ezáltal nehezítve az egymáshoz való kapcsolódást.

olvass tovább