Szertelen és szexi: hipsterek és geekek
Legyen szó társadalmi, gazdasági, sokszor ideológiai változásokról, a divat nem szalasztja el a lehetőséget, hogy reagáljon rájuk. Az ifjúsági szubkultúrák kiváltképpen erős pressziót gyakorolnak a trendeket megszerkesztő cégekre, általában az alternatívból keletkeznek az erős mainstream-vonalak.
Ehhez persze az adott irányzatnak rendelkeznie kell társadalmi stabilitással és befogadó közeggel, így például nem elképzelhető, hogy mondjuk a mentősök egyenruhájából akceptálható sikk jönne létre széles tömegekben (bár sosem lehet már tudni).
Az ún. geek- ill. hipsterstílus viszont nagyon könnyen eladható és sokak számára befogadható, így történt, hogy a hiperintelligens huszonévesek öltözékei a nemzetközi kifutókra és hamarosan a konfekciómárkák polcaira is beférkőztek. A Dsquared idei ready to wear-kollekciója egy egész szezont a geekekre és hipsterekre épített. De kik is ezek az új arcok, akik divatot teremtettek a stílusukkal?
A geek tulajdonképpen egy “kockafejű” fiatalra utal, aki valamely tudományterületnek mestere, szenvedélyesen és életmódszerűen ássa bele magát a imádott témájába, természetesen egyetemen tanulja, esetleg már végzett a tanulmányaival, de ez esetben sem hagy fel a nála minden mást überelő tudományszeretettel. Barátait is első sorban e mániája köré válogatja, fontos a mindennapos gondolatcsere, a világmegváltó kocsmabeszélgetések. Külseje hanyag, látszólag nemtörődöm, a funkcionallitáson kívül másra nem használja a ruháit. Itt válik érdekessé a “divatszimatolók” számára, hiszen szakadt eleganciája némi esztétikával remekül illeszthető trendkövető embertársai ruhatárába is, a lényeg a hanyagság, a lazaság benyomásának látszata, természetesen az elmaradhatatlan geekszemüveggel. Igen, ez az a tárgy, melytől pár évvel ezelőtt a legtöbb jóízlésű divatszerkesztő még sikítófrászt kapott, most viszont a nyár abszolút must have-divatkellékévé lépett elő.
A hipster sokban különbözik a geektől, de összeköti őket a fősodor iránt iránt érzett megvetésük. A hipster ellenben nem egyetlen területen összpontosítja szellemi erőforrásait, hanem a sok-sok zenei és ideológiai irányzatból lefölözi a számára szimpatikus jegyeket, és ezeket kezdi el magáénak vallani, de egyikben sem kíván hosszabban elmélyülni, hamar átlép mindegyiken.
Személyisége mindvégig ironikus, sokszor nem tudható, hogy éppen a gúny köntöse alá bújtatta mondanivalóját vagy komolyan kell venni az adott szavait. A vegyes identitásából adódóan rengeteg elemet integrál megjelenésébe, persze hamar eldobja az egyes múló divathóbortokat, viszont ismertetőjeleként a minőségi, nagyon drága holmikból is visel egyet-egyet a többi, olcsó kategóriás ruhadarab mellett. A napszemüveg, a kalap, a csőfarmer és a színes sportcipő mind játszanak a hypster minedennapjaiban.
Mindkét irányzat viselhető és szerethető, sok finomításon átesett áramlatokat hozott az utcadivatba, s bár gyakori kijelentés, hogy Magyarországon hipsterek és geekek márpedig nincsenek, szinte biztos, hogy a pesti flaszteren könnyű szerrel kiszúrhatunk párat a másssal össze nem téveszthető teremtésekből.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez