Mit érdemes tudni az ingatlanos szakmáról?
Felgyorsult világunkban egyre többen váltanak szakmát. Míg néhány évtizede az emberek még hivatásokat választottak, amelyet aztán 40 éven keresztül vittek magukkal, ma már egyáltalán nem ez a helyzet.
Bár nem mindenki tartja ezt egy pozitív fejleménynek, mégis, ha jobban belegondolunk, a rugalmas szakmaváltásnak bizony számtalan előnye van! Az egyik és talán legfontosabb ezek közül: nagyon ritka az a fiatal, aki pontosan tudja, hogy mit szeretne csinálni az élete hátralévő részében — ráadásul úgy, hogy még sosem próbálta ki.
A jó hír, hogy ma már nem is kell tudnia!
Ami pedig a karrierpályákat illeti, manapság igen széles választékuk érhető el. És vannak köztük olyanok, amelyek rengeteg szakmaváltót vonzanak magukhoz, mert:
- Jelentőségteljesek: olyan dologgal foglalkoznak, amire mindannyiunknak szüksége van.
- Alacsony a belépési küszöb: de mégis óriási potenciál és pénzkereseti lehetőség rejlik benne.
- Univerzális: bárki számára megtanulható, nemtől és kortól függetlenül.
Az egyik ilyen nem más, mint az ingatlanos szakma.
Az ingatlanos szakma jellegzetességei és sajátosságai
Az ingatlanos felel azért, hogy a házak, lakások, telkek, nyaralók vagy csarnokok gazdát cseréljenek — ő köti össze a vevőt és az eladót.
Ehhez ismerniük kell az ingatlanokhoz köthető szabályozásokat, területi sajátosságokat, az ingatlanokban rejlő befektetési lehetőségeket, műszaki tartalmat, piaci árat, forgási sebességet, és az ingatlanokban rejlő potenciált, de szociális képességekre is szükségük van, hiszen nemcsak az építményekkel, hanem az emberekkel is foglalkozniuk kell.
Emiatt kiemelten fontos számukra a különböző személyiségtípusok megismerése és kezelése. Sokan nem is gondolnák elsőre, hogyha az ingatlanos szakmában szeretnének elhelyezkedni, pszichológiai ismeretekre is szükségük lesz — persze nem papíron vagy pszichológia szakot hallgatva, hanem a mindennapokban, a különböző vevőkkel és eladókkal történő interakciók során.
A pszichológia azonban nemcsak emiatt fontos, hanem a saját motiváció, gondolatok és célok kezelése érdekében is, ugyanis ebben a szakmában az eredmények nem azonnal jelennek meg, és gyakran nem is a következő hónapban, ahogy azt az alkalmazottak megszokhatták. Itt bizony van, hogy hónapokig nem jelentkezik egyetlen vevő sem egy meghirdetett ingatlanra. Ezt azonban le lehet kezelni, mind a gyakorlatban (pl.: olyan portfólió összeállításával, ahol kiegyensúlyozzák egymást a könnyen és nehezen eladható ingatlanok), mind pedig elméletben, tehát fejben — ha valaki céltudatossággal, elhivatottsággal, szenvedéllyel és kellő önbizalommal vág bele, és mindehhez még a kellő alaptudást is magára szedi: a sikerdíjas rendszer inkább előnyére fog válni, és egyáltalán nem lesz teher. Ráadásul a hullámvölgyek is el fogják kerülni.
A szakma ezen sajátosságai — és a ciklikus jutalékos rendszer — miatt mindenesetre az ingatlanokat értékesítő szakemberek nem havi, hanem éves szinten mérik a bevételeiket.
További előnye az ingatlanos szakmának, hogy mivel a szakemberek maguknak hajtják fel a munkát, ezért igencsak kötetlen és rugalmas a munkaidejük: saját maguk egyeztetik le a találkozókat, a tárgyalásokat és a szerződéskötéseket. Emiatt a saját maguk főnökeivé válhatnak, és úgy alakíthatják a napjaikat, a hetüket és hónapjaikat, ahogyan csak szeretnék.
Ezek tehát az ingatlanos szakma legkézenfekvőbb előnyei és hátrányai. De mi a helyzet a lehetőségekkel, illetve a veszélyekkel?
Nos, a lehetőségeket illetően ez a hivatás a legjövedelmezőbbek között van, hiszen mikor a gazdaság dübörög, az értékesítőknek minden egyes meghirdetett ingatlanára több tucat vásárló áll sorban.
Ezzel szemben sokan azt gondolják, hogy a legnagyobb veszélyt az jelenti, amikor fordul a kocka, és recesszióba jut a gazdaság, hiszen ekkor az emberek pénze jóval kevesebb lesz, ezáltal az ingatlanok adás-vétele csökkenő tendenciát mutat. A valóság az, hogy pontosan ilyenkor van a legnagyobb szükség az ingatlonosokra, hiszen az eladóknak vevőt szolgáltatnak, a vevőket pedig segítenek kezelni — segítenek nekik megtalálni a piac jó vételeit, az ilyen gazdasági helyzetre jellemző remek és hosszú távú befektetéseket.
Azonban valós veszélyforrás lehet a kezdő ingatlanosoknál, hogy amikor az első nagy eladásuk megtörténik, nem számolnak a ciklikussággal, és többet költekeznek a kelleténél — tehát nem éves szinten nézik a bevételeiket. Erre igazán könnyű a megoldás: a tanulást és a munkát akkor sem szabad kisebb fokozatra kapcsolni, amikor jól megy a szekér. Aki ezt a tanácsot megfogadja és a gyakorlatba is átülteti, óriási lehetőséget teremt magának!
Az ingatlanos szakma ugyanis egy rendkívül izgalmas, lehetőségekkel teli szakma, amiben bárki megtalálhatja a céljait, ehhez azonban fontos, hogy a saját előnyére használja a rugalmas időbeosztást, számoljon a bevétel ciklikusságával, éves eredményeket nézzen és folyamatosan tanulja a szakmát — mind az ingatlanokkal járó szakmai tudást, mind pedig az emberek kezeléséhez szükséges szociális tudást. Ha valaki hisz benne, van önbizalma, alázatos és szorgalmas a munkában, akkor ez egy óriási kiugrási lehetőség.
Ebben a szakmában a becsülettel ledolgozott napi 8 óra munka akár egy felső vezetői fizetést is eredményezhet — egy fix munkahelyen, alkalmazottként erre esély sincs.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez