Kulcsszó keresés /


Fiatalkori traumáink hatására az önbizalmunk szenved csorbát

  • 2023. április 28.

Ugyanis legtöbben valamilyen gyermekkori vagy fiatalkori trauma hozadékaként sajnos nem rendelkezünk egészséges, sőt, akár csak kicsit is kielégítő önértékeléssel. Ezen azonban tudunk dolgozni, ami cseppet sem egyszerű, sőt, kifejezetten időigényes feladat, azonban a megnövekedett önbizalmunk és magabiztosságunk a társas kapcsolataink minőségén is javítani fog.

olvass tovább

Empatikus tudsz ott maradni, ahol már nem érzed jól magad?

Minden ember máskor ér be, máskor ért meg bizonyos dolgokat. Ugyanazon az úton megyünk keresztül mindannyian, csak más lelkiállapottal és másmilyen időszakaszban. Van, hogy egy kapcsolatnak ezért is szakad vége, mert nem ott tartanak a benne lévő felek, ahol tartani kéne ahhoz, hogy egy jól működő kapcsolatot kapjanak meg az egyenlet végén. Az élet, a sors útvonala ugyanazon a térképen ugyanúgy megtalálható mindenki előtt, csak az elágazások, a megállások, a néhánykori visszafordulások vannak máshová felrajzolva. Az útvonal ugyanaz, a belső utazások és traumákkal való törődés és feldolgozás lesz más és más.

olvass tovább

'A pszichés trauma nem elfelejthető, nem kitörölhető és nem tehető semmissé.' - Mit jelent az örökölt sors?

Orvos- Tóth Noémi 2018-ban írta meg az első könyvét, az Örökölt sors címmel. Fő érdeklődési területei a transzgenerációs átadások, a korai kötődés felnőtt párkapcsolatokra gyakorolt hatásai és a traumák élethosszig tartó befolyása. Csomó kérdésre kerestem a választ, mikor szembe jött velem ez a könyv. Ha kíváncsi vagy arra, mennyire befolyásol, hogy milyen neműnek akartak téged, hogy vártak-e rád, hogy mit jelent a testvérsorrend, akkor ez a könyv neked szól. Rávilágított a tényre-hogy minden csak akkor mutathat javulást, ha dolgozunk vele, ha beleereszkedünk a legsötétebb titkokba is. Elhoztam pár kedvenc sorom a könyvből, jó szórakozást hozzá.

olvass tovább

Kontrollmánia: Támadás vagy önvédelem?

A kényszeres kontroll, másnéven irányításmánia mögött mindig félelem lakozik. Ezen félelem gyökere szerteágazó lehet. Ide sorolhatóak különféle gyermekkori traumáink, félelmünk az elhagyatottságtól a jelenben, esetleges fájdalmas nehéz szituációk elől való menekülés.

olvass tovább

Tényleg a felelősségvállalás elkerülése, ha a traumáink mögé bújunk?

  • 2023. március 20.

Mindannyian átmegyünk életünk során különböző traumatikus eseményeken. Melyek valóban fájdalmasak és időbe telik a feldolgozásuk. Azonban egyikünk traumáját sem lehet kevésbé komolyan venni. Hiszen mindenkinek a sajátja a legnehezebb. Érthető, hogy ezek miatt elakadásaink lesznek későbbi életünkben, ahogyan azt is világos, hogy traumáink bizonyos magatartásformákat eredményezhetnek, ugyanakkor sajnos, ha tetszik, ha nem, nem bújhatunk mindig a traumatikus élményeink mögé.

olvass tovább

Nem tudok létezni nélküled - A traumás kötődésről

  • 2023. március 02.

Sokszor nehéz meghatározni azt, hogy valóban szerelemről vagy traumás kötődésről beszélünk egyes párkapcsolatok esetében. Például, ha folyton ugyanazokat az ördögi köröket futjátok, szakítotok, majd újra összejöttök, de a dolgok egy kicsit sem változnak, akkor érdemes elgondolkodni, hogy valóban a mély érzelmek tartanak-e titeket össze. Az is intő jel, ha képtelen vagy a másik nélkül normálisan funkcionálni.

olvass tovább