Kulcsszó keresés /


Breier Ádám: „Bemutatni a zsidóságot a Holokauszt nélkül – már egy kicsit egészségtelennek tartom, hogy egy bizonyos traumához nyúlunk mindig vissza”

2024. február 22-től válik elérhetővé a mozikban Breier Ádám első nagyjátékfilmje, a Lefkovicsék gyászolnak. A hivatalos premier a Művész Art Moziban jön létre, ahol a vetítés után Nyáry Luca és Turai Barna fog beszélgetni mindarról, amit láttak vagy épp gondolnak a téma kapcsán. Biztosan szóba jön majd a zsidó önazonosság, vagy épp a nagynevű főszereplők mint Bezerédi Zoltán és Szabó Kimmel Tamás. Mi inkább arról beszélgettünk a rendezővel, hogy milyen hatásai vannak a kubai tanulmányainak, hogy kiváltott-e belőle nagyfokú bizonyítási vágyat az, hogy nem nyert felvételt a budapesti Színművészeti Főiskolára, vagy éppenséggel miért is fontosak a szeretetnyelvek az emberek között.

olvass tovább

Senkinek nem szabadna azt gondolnia, hogy különb a másiknál

Mert a világban minden pusztító gyűlölködés így kezdődik. Egy kirekesztő gondolattal és az uszító szavakkal. Pedig, ha valaki más, mint a többiek, attól nem lesz se jobb, se rosszabb. Csak más. Ha ezt megértjük, békében élhetünk egymás mellett - olvashatjuk Lily Ebert és Dov Forman Lily fogadalma címen megjelent könyvében, mely a ma már 98 éves holokauszttúlélő történetét hivatott elmesélni. A 10 unokával és 34 dédunokával büszkélkedő Lily igyekszik betartani a fogadalmát, melyet még a felszabadításakor tett: a világnak meg kell tudnia mi történt - és ő mesél is rendületlenül.

olvass tovább

A megbocsátás önös érdek

Dr. Eva Edith Eger, aki holokauszt túlélő, írt egy nagyszerű könyvet, ami 2017-ben jelent meg a Döntés címmel, melyben a haláltábori élményeiről beszél. Személyesen olvastam a könyvet és ennek a bejegyzésnek címe utal arra, amit tanított nekem.

olvass tovább

Akik túlélték a halált

  • 2015. január 29.

A héten a Holokauszt túlélőire emlékezünk, hiszen január 27-én, éppen 70 éve szabadították fel az auschwitzi haláltábor foglyait. A náci táborban összesen több mint másfél millió ember vesztette életét. 1945-ben a szovjet csapatok szabadították fel, kiszabadítva ezzel kétszázezer rabot. A legbátrabb, ma is élő túlélőkről az évforduló emlékére az alábbi szívszorító portrék születtek.

olvass tovább

Isten éltesse Kertész Imre!

  • 2014. november 09.

Kertész Imre, Nobel- és Kossuth-díjas írónk, műfordítónk, éppen ma tölti be 85. életévét. A holokausztról és az önkényuralomról szóló Sorstalanság c. művéért 2002-ben tüntették ki irodalmi Nobel-díjjal. A mű önéletrajzi ihletésű volt, hiszen 14 éves korában megjárta Auschwitzot, majd Buchenwaldot, ahonnan a lágerek felszabadítása után 1945-ben tért haza Magyarországra. Születésnapja alkalmából a legszebb idézeteivel tisztelgünk előtte.

olvass tovább