„Mi az álmom? Boldogabbá és szebbé tenni a nőket” – 112 éve született Christian Dior
Christian Dior a tervezés egyik legnagyobb legendája, a 20. századi francia haute couture megújítója. Sikerének titka az volt, hogy mindig megérezte a nők vágyait. A „New Look” megteremtésével végre visszahozta a nőies sziluettet a divatba. Leszámolt Chanel egyenes vonalú, férfias ruháival, és a nőiességet, a nőies vonalakat hangsúlyozta.
A New Look hangsúlyozott kebleket, lekerekített vállakat, karcsú derekat és hosszú, merevítővel ellátott harangszoknyát jelentett. A New Look maga volt a megtestesült nőiesség, ezekben a ruhákban a nő ismét nőnek érezhette magát! Csípőnél szélesedő szoknyái gyönyörű alakot kölcsönöztek vásárlóinak. Kreációi persze luxusnak számítottak, és az elitnek készültek, a tömegeknek elsősorban csupán látványosság, érdekesség volt.
A ruhák nem tetszettek mindenkinek, egyesek fel voltak háborodva a háború nélkülözése után a pazarlónak tűnő ruhakölteményeken. „Mindig a minőséget, sohasem a mennyiséget részesítsük előnyben” – hangsúlyozta Dior. A ruhák mellé külön harisnyákat, bőrárukat, szemüvegeket, órákat és egyéb kiegészítőket is tervezett, és a divatház rövidesen az egész világra kiterjedő óriásbirodalom lett. Az első parfümjét Miss Diornak keresztelte. A parfümmel a divatház minden termékét befújták, hogy a hölgyek orrában maradjon az illat.
Egy anekdota szerint egy tenyérjós azt jósolta a kamasz Diornak, hogy „Az asszonyok áldani fogják, maga pedig általuk fog boldogulni.”
Honnan is indult Christian Dior, és hogyan építette fel divatbirodalmát?
1905. január 21-én született Granville-ben, Normandiában. Politikai iskolába járt, szülei azt remélték diplomata lesz belőle. Ám egyre szenvedélyesebben, és merészebben kezdett érdeklődni a divat iránt. Jól rajzolt, és hogy egy kis pénzt keressen, a skicceit árulta, darabját 10 centért. Vázlataira hamarosan felfigyeltek: azok hamarosan jó helyre kerültek, többek között Nina Ricci, Coco Chanel, és Balenciaga divatházába. Rendíthetetlen céltudatossággal, és elhivatott szenvedéllyel építette zseniális karrierjét. Dior 1947-ben a tervezői sikerek után végre megalapíthatta saját divatházát. A márka egy csapásra imádottá vált a luxusra vágyó nők körében, akiket a háború nélkülözései után elvarázsoltak a gazdagon díszített ruhaköltemények, a többrétegű alsószoknyák, gombok, fodrok, csipkék, és szalagok.
Magánélete teljes mértékben rejtve maradt a külvilág előtt, csak szűkebb ismeretségi köre tudta, hogy homoszexuális, bár ez önmagában akkor sem volt ritkaság a divatszakmában. Halálának körülményei a mai napig tisztázatlanok. A 1957. október 23-án az olaszországi Montecatini-ban, nyaralása során, szívinfarktusban vesztette életét. Egyes állítások szerint egy halszálkától fulladt meg, mások úgy vélik, hogy kártyázás közben kapott infarktust. 1997-től John Galliano a divatház vezetője A Dior márka ma is ikonikus, vezető márkának számít, a világon több mint 160 üzlete van.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez