Kedvenc filmjeink forgatási helyszínei
Számos utazási iroda szervez manapság olyan túrákat, melyek a leghíresebb mozifilmek forgatási helyszíneit járják végig, keresik fel. Az elkövetkező összeállításban jó pár ikonikus helyszín, a hozzájuk kapcsolódó mozifilm és a forgatásokhoz kötődő sztorik, érdekességek közül mazsoláztunk, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Pár éve, amikor Nápolyban jártam, elvetődtem a Piazza del Gesú Nuovora. A jellegzetesen dél-olasz hangulatú teret különleges épületek veszik körbe, melyek azonnal megragadnak az ember emlékezetében. A tér északi oldalán álló Gesú Nuovo templom egyszerű, morózus faragott kő homlokzata azonnal magára vonja az ember figyelmét, míg vele szemben a Basilica di Santa Chiara templom hatalmas zárt tömbje magasodik (e templom színes, festett csempékkel kirakott kerengőjéről nevezetes). A tér nyugati végén egy vörösre festett lakóház áll (aljában a kedvelt Filumé étteremmel), melynek középső frontján egy nagyobb erkély található. A tér hangulatos volt, de valóban érdekessé csak azután vált, hogy pár nappal később láttam egy Sophia Loren-filmet, melynek egyik jelenetét ezen a téren, ebben a vörös színű házban forgatták. Nem egy híres, vagy különleges forgatási helyszín, de én épp pár nappal korábban jártam ott, és felismertem.
Grand Budapest Hotel
2014 egyik nagy sikere volt a két világháború között, a Zubrowka köztársaság Lutz nevű városában játszódó Grand Budapest Hotel című mozi, mely filmcsillagok egész sorát vonultatta fel Ralph Fiennes-tól Bill Murray-ig. A rendező, Wes Anderson egy békebeli hangulatú filmet igyekezett összehozni, melynek helyszínéül Közép-Európa legszebb városait, Bécset, Prágát és Budapestet próbálta összegyúrni. A forgatást eredetileg Budapesten tervezték, végül a választás a németországi Görlitzre és Drezdára esett, de a film plakátján látható szálloda (eredeti neve Palace Bristol Hotel) a csehországi Karlovy Varyban található. A belső jeleneteket egy szecessziós stílusú, ma üresen álló görlitzi áruházban vették fel. Látható még a filmben a drezdai Zwinger is, de Budapestről – a szálloda elnevezésén kívül – csupán a Budavári Siklót ismerhetjük fel a vásznon. Érdekesség, hogy a képzeletbeli köztársaság elnevezése szintén nem légből kapott, hiszen a Zubrowka egy kedvelt lengyel vodka neve.
Prometheus
Ridley Scott izgalmas sci-fi-horror-thrillere, az Alien filmek előzményeként bemutatott Prometheus 2012-ben hódította meg a mozikat. A film bár egy távoli, kopár, kihalt, mérgező légkörű, idegen bolygón játszódik, jeleneteit egymástól egészen különböző adottságú helyszíneken vették fel, természetesen itt, a Földön. A film nyitójelenetében a kékesfehér humanoid teremtő egy hatalmas vízesés szélén látható. A vízfolyam az észak-izlandi Dettifoss vízesés, melyet a Vatnajökull Nemzeti Parkban csodálhatunk meg. A 44 méter magas, mintegy 100 méter széles és 193 m³/s átlagos vízhozamú vízesés Európa legnagyobb zuhataga, s egyben Izland egyik legkedveltebb turisztikai nevezetessége. Persze mielőtt a kamera a vízesésre közelít, még megcsodálhatjuk – mint az idegen bolygó barátságtalan, de mégis gyönyörű környezetét – a közeli Krossá-folyót is. A Prometheus nevű űrhajó végül leszáll az idegen bolygó egy magas hegyektől övezett, sivatagosnak tűnő vidékén, melyet a jordániai Wadi Rumban vett fel a stáb, de látható a filmben a skóciai Sky-sziget különleges sziklaalakzata, az Old Man of Storr is, ahol a filmbeli régészek számos leletre bukkannak.
Avatar
A 2009-es Avatar minden idők egyik legsikeresebb mozifilmje volt, ami egészen újszerű technikai kivitelezésének köszönhető. James Cameron lenyűgöző képi világú filmjének fiktív helyszíne a Pandora-bolygó, melynek lebegő tűhegyeit egy egészen valóságos helyszín, a kínai Hunan tartományban található Zhang Jia Jie Nemzeti Park lélegzetelállító környezete inspirálta. Sokan úgy vélik, hogy az Avatart is itt forgatták, azonban a 40%-ban élőszereplős, 60%-ban számítógépes grafikákkal készített kasszasiker valóságos forgatási helyszíne az új-zélandi Wellington volt, csak az ötletet adta a kínai hegyvidék. S hogy a Pandora hatalmas sziklái mitől is lebegnek? A bolygón található egy igen értékes unobtanium nevezetű szupravezető érc, mely a mágneses térben képes lebegni, így a filmbeli Halleluja-hegység tűhegyei is a semmiben lebegnek. Az unobtanium anyag persze nem Cameron kitalációja, már az 50-es évek amerikai mérnökei is használták a kifejezést nehezen elérhető vagy előállítható, költséges anyagok szinonimájaként.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez