Csókot!
A csók, a feromoncsere révén sokat elárul a másik emberrel, és bár ezeknek az információknak nem is vagyunk tudatában, mégis megalapozza, hogy kezdetben mennyire érezzük összeillőnek magunkat partnerünkkel. Mire tudatosan döntenénk, ugyanis már elrendeltetett.
A szerelem hevületében a kémiának esünk áldozatul, és a tudatalattink már eldöntötte, kit fog választani. Racionális érvek, és társadalmi elvárások mentén mérlegelünk, tépelődünk, belemenjünk-e egy kapcsolatba vagy sem, de a testünk már rég döntött. Férfiak és nők valódi vonzalma azon áll, vagy bukik, ami a szemnek láthatatlan.
A kémiai hírvivő anyagok, a feromonok tévedhetetlenül jeleket súgnak tudat alatt arról, hogy kik vagyunk, mit akarunk, és arról is, hogy jó választás lehetünk-e a másik számára. Feromonjaink árulkodnak szexuális késztetésünk intenzitásáról, termékenységünkről, testi vágyainkról, sőt elárulják legmélyebb, legrejtettebb érzelmeinket is.
„A csók... az fél elájulás. Az egy kis megbolondulás.” (Szép Ernő) A csóknak hatalma van. A csók egy induló szerelem karmestere, mert egyetlen szenvedélyes csókváltás alatt kiderül, hogy akarjuk-e egymást, vagy belobban a tűz, vagy örökre elalszik. A csók függővé tesz, szívjuk, ízleljük, harapjuk egymás ajkát telhetetlenül, újabb és újabb adagért könyörögve. Kevesen gondolunk a csók kémiájára, amikor ajkaink összecsapnak. Pedig a csók igazi hormonális lavina, valóságos zuhatagot indít el a szervezetünk „vegykonyhájában”, a kötődésért és ragaszkodásért felelős hormon, az oxitocin szintje az egekbe szökik, és tombol az örömhormon, az endorfin. Egy szenvedélyes csók azonban nem csupán felkorbácsol, hanem különös módon a feszültséget is oldja, csodásan lazít és lenyugtat, mert a kortizol, a stressz hormon szintje ilyenkor jelentősen lecsökken szervezetünkben. Amikor csókolózunk, amfetamin, feniletilamin, valamint endorfinok és oxitocin szabadulnak fel, egy csók kész drogozás. A fenilatilamint joggal nevezik a szerelem molekulájának, a „szerelem első látásra” történeteknél is ez a vegyület önti el az agyat. A szerelmesek között működő kémia tehát nem csupán egy szófordulat, hanem valóságalapja van.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez