Az egészséges párkapcsolat 8 ismérve
Az egészséges kapcsolatok legfőbb ismérve az emberi kapcsolatok érzelmi egyensúlyában jelen lévő fontos szabály: a kölcsönösség és a viszonosság elve. Elsősorban erről ismerszik meg egy egészséges kapcsolat.
Konfliktusaikat feloldják
A sikeres konfliktuskezelés megtanulása önmagában még nem elég, mert mindig vannak és lesznek konfliktusok, melyek nem kezelhetők, és ellentétek, melyek kibékíthetetlenek. Lesznek problémák, amiket nem lehet megoldani, csak túllépni azokon.
Kölcsönös értő, megtartó figyelem
Az értő figyelem hozza el leginkább az érzelmi biztonságot, melyre kapcsolatainkban olyannyira vágyunk. Mert akire figyelnek, az tudja, hogy ő fontos, szerethető, alkalmas, törődnek vele, és tudja, hogy a társa megérti, elfogadja, és jöhet bármi, érzelmileg támogatja.
Én, Te, Mi
A kapcsolat falain kívüli baráti kötődések iránti vágy megjelenése, vagy a magányigény idővel természetes folyamat. A magányigény nem a kapcsolat elutasítását jelenti. Idővel létrejön a párok között egy hallgatólagos megegyezés, ami lehetővé teszi az autonómiával rendelkező Én, valamint a gondoskodást, figyelmet és érzelmi biztonságot adni tudó Mi közötti megnyugtató egyensúlyt, ami valójában a közelség és távolság egyensúlyán alapul.
Érzelmileg elérhetők egymás számára, érzelmi válaszkészséget mutatnak
Két ember között a kötődést, a biztonságérzetet az érzelmi elérhetőség és válaszkészség építi fel. Mit jelent a válaszkészség, és miért olyan fontos? A válaszkészség a figyelmet, a jelenlétet, az érzelmi bevonódást jelenti, hogy érzékenyen reagálunk egymás érzelmi állapotára, igényeire, hogy hajlandók vagyunk energiát invesztálni abba, hogy meghallgassuk egymást, hogy foglalkozzunk a problémáinkkal, mert fontos számunkra a másik jólléte.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez