'Fáj a fejem' kibúvó, menekülés, vagy komoly a baj?
A stresszforrás lehet egy konkrét személy, a saját elvárásoknak való meg nem felelés, a környezet el nem fogadása, vagy akár a másokhoz való kapcsolódás hiánya. Egyéni színezetet vesz fel, hogy ki, mikor, milyen stresszforrással nem képes saját erejéből megküzdeni, vagy ez az életminőséget komolyan befolyásoló probléma meddig áll fenn.
Nők esetében a fejfájás következtében leggyakrabban a vágy zavarairól beszélhetünk. A szexuális aktus pozitív érzelmi töltettel rendelkező színezete egyre inkább elhalványul. Hiába szeretne a partner intim kapcsolatot létesíteni, ha a másik fél nem képesek másra figyelni, mint az elsöprő erejű fejfájásra. Minél hosszabb időn keresztül áll fenn a fejfájás, minél gyakoribbak ezek az alkalmak és minél erősebbek, annál inkább csökken az általános szexuális késztetés. A gyakorlatban sok esetben azt láthatjuk, hogy egyszerű „rátanulás” folytán a fájdalommal élő klienseink már nem is kezdeményeznek korábbi kellemetlen, vagy kudarcélményeik miatt a szexuális életben. Nők és férfiak esetében egyaránt látható, hogy csalódást élnek meg magukkal szemben azok, akiknél ritkulnak, vagy kevésbé élvezetesek a szexuális alkalmak, mint korábban. Szégyenkeznek a probléma miatt, haragszanak magukra, akár azért is, mert partnerüknek nem képesek megfelelni a szexuális, intim területeken.
Férfiak esetében a fejfájás következtében legtöbbször erektilis diszfunkciókkal találkozhatunk, hogy a szexuális aktus mely időpontjában érkezik a nehézség, meglehetősen egyén, társ és kapcsolat függő.
Nekünk szakembereknek az az elsődleges feladatunk, hogy felhívjuk a figyelmet a komplex problémakezelésre, hogy a testi és lelki funkciók összefüggnek, valamint, hogy minél több romló funkciót tapasztalunk életminőségünkben, annál nagyobb a probléma. Előítéletes, sztereotíp hiedelmeket kell eloszlatnunk a lakosság körében, mint például, hogy a fejfájás vagy az annak következtében fennálló szexuális nehézség női probléma lenne. Ezekkel ugyanis a férfiakat még inkább elidegenítjük a segítségkérés lehetőségeitől. Végül, ha fájdalom áll fenn, annak kezelése, minden esetben összetett kezelési terv szerint a leghatékonyabb. Ebben pedig a háziorvosnak, szakorvosnak, pszichoterapeutának és mozgásterapeutának egyaránt szerepe van.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez