Az önmegvalósító ember
Az önmegvalósító emberek sajátosságai
Az elméletében az önmegvalósítással kapcsolatos megfogalmazáson kívül, Maslow is azonosította az önmegvalósított emberek néhány kulcsfontosságú jellemzőjét:
Elfogadás és realizmus
Az önmegvalósító emberek reális szemléletet mutatnak magukról, másokról és a körülöttük lévő világról.
Problémaközpontúság
Az önmegvalósító egyének a problémákon kívül álló problémák megoldásával foglalkoznak, beleértve a mások segítését és a külső világ problémáinak megoldását. Ezeket az embereket gyakran a személyes felelősségérzet és az etika vezérel.
Spontaneitás
Az önmegvalósító emberek spontánabbak a belső gondolataikban és külső viselkedésükben. Miközben megfelelnek a szabályoknak és a társadalmi elvárásoknak, ugyanakkor nyitottak és szokatlanok is.
Autonómia és magány
Az önmegvalósított emberek egy másik jellemzője a függetlenség és a magánélet szükségessége. Miközben mások társaságát élvezik, ezeknek az egyéneknek időre van szüksége, hogy a saját egyéni potenciáljuk fejlesztésére is összpontosíthassanak.
Folytonos frissesség
Az önmegvalósító emberek hajlamosak arra, hogy folyamatosan táplálják a világot megbecsüléssel, a csodálat és az áhítat folyamatos érzésével. Még az egyszerű tapasztalatok továbbra is az inspiráció és az öröm forrásai számukra.
Csúcs tapasztalatok
Azok az egyének, akik önmegvalósítás útjára léptek, gyakran olyanok, amiket Maslow a csúcs élmények, vagy az intenzív öröm, csodálat, félelem és az extasy élményei közé emelt. E tapasztalatok után az emberek inspiráltabbak, erősödnek, megújulnak vagy teljesen átalakulnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez