Esküvői szokások a nagyvilágból
Bár a világ legtöbb pontján elengedhetetlen a fehér ruha, a csokordobás, és az esküvői torta – nos, nem mindenhol van ez így. Ugyan mindenhol fontos a bőség, a termékenység és a felhőtlen mulatozás, a babonás szokások hagyománya országonként eltérhet. Ebből szedtünk most össze egy csokorra valót.
Egyesült Államok: Tán elsőre furcsának tűnik, de a gyorséttermek hazájában minden gyorsan zajlik. Mind hallottunk már a híres-hírhedt Las Vegasi villámesküvőkről, de ez még semmi! Ma már létezik olyan ceremónia, amihez még a kocsiból sem kell kiszállnia az ifjú párnak, hanem megállótól megállóig kell hajtani, olykor elmormolni pár igent és holtomiglan-holtodiglant, hogy végül aztán egy éteri hang összeadja őket, majd a kijáratnál megkapják a házasság érvényességét igazoló kivonatot.
Japán: Japánban természetesen semmi sem ilyen egyszerű. Bár manapság egyre divatosabbá válnak a nyugati stílusú esküvők, Japán a tradíciók országa maradt. Szinte közhely, hogy náluk fehér a gyász színe, így feketében mennek férjhez, ám emellett nagyvonalúságukról is bőven tesznek tanúbizonyságot. Például, a házasulandó pár minden meghívottnak köteles valamilyen szép ajándékot adni. Ez lehet egy szimpla kristálypohár, vagy valami más minőségi dísztárgy. Ám a vendégek is kiveszik a részüket: cserébe vagy pénzt, vagy legalább a dupláját érő ajándékkal illik kedveskedniük.
Kína: A kínaiaknak az élet minden fontos mozzanatához saját szimbolikájuk van, nincs ez másként az esküvői hagyományokkal sem. Minden egyes színt és számot jelentéssel ruháznak fel. Például a Sárkány jegyben született férfiakról pedig úgy tartják, hogy fiúgyermeke születik. Ruhaválasztáskor pedig szívesebben választják a pozitív erőket sugárzó sárgát vagy vöröset. Emellett szerintük rossz jel, ha a pár között 3 vagy 6 év korkülönbség van, vagy azonos vezetéknevűek.
Bermuda-szigetek: A Bermuda-szigeteken egy gyönyörű hagyomány jegyében készül az esküvői torta. A náluk készülő finomság ugyanis általában emeletes gyümölcstorta, melynek minden szintje más-más gyümölcsből készül. A torta tetejére azonban nem marcipán pár, hanem valódi cédrus kerül. A kis fának vannak gyökerei, és a pozitív hatás érdekében életben is kell tartani. Növekedésével a pár szerelmének növekedését és az idő múlását jelképezi.
Fülöp-szigetek: Vicces, ámde roppant elterjedt szokás éjjeliedényt ajándékozni házasulandóknak a Fülöp-szigeteken, ugyanis a helyiek szerencsét hozó tárgynak tartják. De emellett maga az ajándékozás is külön rituálé: úgy tartják, a menyasszonynak a nászéjszakán is meg kell ismételnie minden egyes mondatot, amit ajándékbontáskor elejtett. Hát, ezt nem értjük pontosan, mire jó, de legalább fejleszti a memóriát, nem igaz?
Skócia: Ha egyszer Skóciában állnál az oltár elé, készülj rá, hogy befeketítenek! Igen, a szó legszorosabb értelmében. Egy régi hagyomány szerint ugyanis az esküvő előtt a menyasszonyt illik tetőtől-talpig bekenni mindenféle büdös, fekete trutyival (például kátránnyal, tollal, ételmaradékkal). Bár valószínűleg a menyasszonyrablóknak élvezetesebb a hadművelet, mégis az ara érdekeit szolgálja: azért csinálják, hogy a lány a házasság során már ne éljen át megalázóbb dolgot, és elkerülje, hogy nevét is „befeketítsék”.
Mauritánia: Míg mifelénk minden menyasszony önsanyargató tornába, no meg mindenféle update-be kezd, a mauritániai nőknek eszük ágában sincs fogyózni a házasság előtt. Sőt! Az ottani nőktől egyenesen megkövetelik, hogy minél nagyobbra hizlalják fel magukat az esküvő napjáig! Állítólag egy nap minimum 5 liter teve tejet és 4 kiló kölest kell megenniük – ami, ha igaz, szó szerint kínzás. S hogy miért ez a furcsa hagyomány? Nos, szerintük minél húsosabb a feleség, annál sikeresebb lesz a házasság. Mi azért a jövendőbeli férjektől is érdeklődnénk, mit szólnak a dologhoz.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez