Soha senkinek sem lenne szabad megengednie, hogy lábtörlőként bánjanak vele
A tisztelet nem hajbókolást, behódolást jelent, hanem a másik ember érzelmi komfortjának, jóllétének, emberi méltóságának megőrzését. Tisztelni valakit nem ugyanaz, mint folyton megfelelni neki, behódolni, szemétlapátra söpörni az egyéni vágyakat.
Tisztelni valakit nem ugyanaz, mint folyton megfelelni neki, behódolni, szemétlapátra söpörni az egyéni vágyakat. A tisztelet a szeretetkapcsolatokat működteti.
Aki tisztel, az elismeri az erősségeimből fakadó erényeket, és elnéző a gyengeségeimmel. Nem hánytorgat fel régmúlt sérelmeket, utamat észrevétlenül segíti, pozitív megerősítése, elismerő szavai ösztönöznek, új erőt adnak. Nem tesz szeretetkoldussá, nem pipettán adagolja a jelenlétét, a figyelmet és a gyengédséget. Határozottan, de szelíden és önbizalommal közvetíti felém az érzéseit. Empatikus társ, képes a dolgokat az én látásmódomból megvizsgálni, nézőpontomba belehelyezkedni, utamat végigjárni, és így formálni véleményt, építő kritikát.
A tisztelet hiányának intő jele lehet az adok-kapok egyensúlyának felborulása: a gesztusok elfogadása, természetesnek vétele, ugyanakkor a viszonzás hiánya. Sőt, mindezek egyszer csak maguktól értetődővé válnak, mert úgy gondoljuk, alanyi jogon járnak, a köszönöm, bocsánat, kedves tőled kifejezések egyszer csak mind kikopnak a kapcsolati szótárból. Verbális, vagy fizikai agresszió, megalázás, passzív-agresszió, túlzó viccelődés, folytonos gúnyolódás, személyeskedés, a másik érzékeny pontjainak, múltjának állandó feszegetése, felemlegetése, fizikai tulajdonságaira, vagy személyiségére vonatkozó folytonos kritikák, hajviseletének, öltözködésének, szabadidejének, emberi kapcsolatainak megszabása is mind felkiáltójelek lehetnek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez