Sexy back – a tónusos hát titka
Közeledik a nyár és a kivágott hátú felsők, ruhák időszaka. Sorozatunk második részében azt mutatjuk be, mit kell tennünk azért, hogy magabiztosan viselhessük a hátvillantós darabokat.
A hát edzése gyakran szorul háttérbe nők esetében, pedig a szépen kidolgozott „V” alakú hát és a kerek vállak a derekat is karcsúbbnak mutatják. Az esztétikum mellett az egészségünkért is sokat tehetünk, ha nem hanyagoljuk el a hátizmok edzését. Az ülőmunka és a kevés mozgás miatt a gerincproblémák egyre több embert érintenek manapság. A rendszeres hátedzéssel, nyújtással elkerülhetjük a hátbántalmakat és segíthetünk, hogy szebb legyen a tartásunk.
A hátizmok edzését megnehezíti, hogy nem látjuk magunkat edzés közben, ezért különösen fontos, hogy helyesen végezzük a gyakorlatokat és kialakuljon az izomérzet. A következőkben bemutatunk pár feladatot a hátizmok erősítésére, amelyre igyekezz egy héten egyszer sort keríteni. Természetesen edzés előtt alaposan melegíts be, majd pedig a végén ne feledkezz meg a nyújtásról sem.
1. Húzódzkodás és alternatívái
A húzódzkodás egyértelműen a hátgyakorlatok királya, de a legtöbben nem képesek felhúzni magukat. Ez egyáltalán nem ritka, hiszen egy nehéz feladatról van szó, bár a fogásnem tud némileg könnyíteni rajta.
Amennyiben egyetlen ismétlésre sem vagy képes, először próbálj egy step padról felugrani olyan magasra, hogy az állad a húzódzkodó rúd fölé kerüljön. Ezután lassan, kontrolláltan engedd le magad.
Szuper erősítő gyakorlat a húzódzkodás felé vezető úton az invertált evezés is, amikor a guggolókereten a rudat olyan magasságban állítod be, hogy a földre feküdve a kinyújtott karjaiddal épp ne érd el a rudat. Feküdj a rúd alá egyenes törzzsel, sarkaiddal támaszkodva, majd vállszélességnél kicsit szélesebben fog meg a rudat. A lapockáid hátrahúzásával, majd a karok behajlításával próbáld magad felhúzni, addig, hogy a mellkasod érintse a rudat. Lassan engedd vissza magad kiindulóhelyzetbe és ismételd a feladatot, ahányszor megy. Amennyiben rendszeresen végzed ezeket a gyakorlatokat, hamarosan a húzódzkodás is menni fog.
Addig is remek alternatíva a mellhez húzás széles fogással. Fogd meg a hátgépen a rudat olyan széles fogással, hogy a lehúzáskor az alkarod függőleges pozícióban legyen. Lapockáid összepréselésével, hátad erejével húzd le a rudat a melledhez, majd lassan, koncentráltan engedd vissza kiindulóhelyzetbe. Kezdésnek 12 ismétlést végezz 3-4 körben, igyekezz úgy megválasztani a súlyt, hogy végig a hátizmok munkáját érezd, ne pedig a karodét.
2. Evező gyakorlatok
A hátedzés másik alappillére az evező gyakorlatok beiktatása. A kábeles gépen történő evezéshez helyezkedj el a gépen majdnem nyújtott térdekkel, egyenes háttal. Nyúlj előre a fogantyúért, majd a hátizmok erejével húzd hátra a karokat. A mellkasodat emeld ki, próbáld minél jobban összefeszíteni a lapockáidat. Egyenes háttal, lassan engedd vissza a súlyt, amíg a kar kinyúlik; érezd, ahogy megnyúlik a hátizmod. Ismételd körönként 10-12-szer.
A döntött törzsű evezéshez használhatsz rudat vagy kézisúlyzókat is. Állj vállszéles terpeszbe és a törzsedet döntsd előre minimum 45 fokban, a hátad legyen egyenes. Hajlítsd be enyhén a térdeidet. A karok függőlegesen lógnak lefelé és vállszélességben fogd meg a rudat. Foghatod úgy is, hogy a tenyered előre felé, vagy pedig befelé néz. A hátizmaid segítségével húzd fel a rudat a köldöködhöz, próbáld a könyökeidet hátrafelé húzni, amennyire csak tudod, és a lapockákat összepréselni. Miután a rúd megérintette a törzsed, engedd lassan vissza a kiindulóhelyzetbe. Igyekezz a törzsedet végig stabilan tartani és ne egyenesedj fel a feladat végzése közben.
3. Felhomorítás padon vagy talajon
Ezzel a gyakorlattal a gerinc mentén húzódó mélyhátizmokat tudod megedzeni. A felhomorítást egy kifejezetten erre a feladatra szolgáló padon lehet végezni, de ennek hiányában talajon is végrehajthatod.
Amennyiben van a teremben ilyen pad, helyezkedj el rajta hason, úgy állítsd be, hogy a felsőtested teljesen szabadon tudjon mozogni, sarkadat pedig támaszd meg. A kezeidet fond össze a mellkasodon, engedd előre egészen a törzsedet, hogy szabadon lógjon. Innen a hátizmaid erejét használva emelkedj fel, egyenesedj ki teljesen. Ügyelj rá, hogy a törzsed a felső holtponton egy vonalban legyen a lábaddal, és enyhén homorítsd a hátad, ennél hátrébb viszont semmiképp ne feszítsd a törzsed. Ezután térj vissza kiindulóhelyzetbe és ismételd a feladatot.
Eszköz hiányában feküdj hasra a talajon, sarkaidat rögzítsd és karjaidat nyújtsd ki előre. Törzsed megfeszítésével emeld fel a karjaidat, amennyire tudod és tartsd meg ezt a helyzetet néhány másodpercig, majd térj vissza a kiindulóhelyzetbe. Bármelyik variációt is végzed, törekedj a magas ismétlésszámra, 15-20 ismétlést csinálj 4 körben. Jó edzést!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez