Mit jelenthetnek a rémálmaink?
Az álmok bizony átvehetik az uralmat éjszakáink felett, és néha előfordul, hogy ezek az intenzív képek megzavarják az alvásunkat, izgatottabbá, szorongóbbá és nem túl pihentetővé téve azt. Mégis, honnan származnak? Van valamilyen különleges jelentésük? Íme a válaszok.
Miért van több rémálma a gyerekeknek?
Bizonyított tény, hogy a gyerekeknek több rémálmuk van, mint a felnőtteknek. Az ok egyszerű: egy csecsemőt, aki újonnan érkezett a világba, folyamatosan új képek, érzések, szagok, hangok és mindenekelőtt erős külső impulzusok érnek. A csecsemő csak az alvás ideje alatt szünteti meg az agyban napközben felhalmozott információk túlcsordulását. Egy picike gyermek legfőbb rémálma gyakran az, hogy anyja elhagyja őt, például reggel, amikor kiteszi őt a bölcsödében.
5 éves koráig a gyermek gyakran álmodik szellemekről, sárkányokról és rablóüldözésekről, amelyeket a tévében vagy könyvekben látott. Egyes gyerekek konfliktusokról is álmodnak, akár a testvéreikkel, akár a szüleikkel. Az ok: még nem elég idősek ahhoz, hogy szavakba öntsék félelmeiket, és nehezen fejezik ki érzéseiket. De ahogy telnek az évek, „nyelvük” egyre strukturáltabbá válik, és képesek elmagyarázni egymásnak az érzelmeiket és az érzéseiket, érvelni mind arról, amit az éjszaka leple alatt éltek meg, ennek köszönhetően pedig a rémálmok száma is csökkenni kezdhet.
Le lehet-e győzni a rémálmokat?
Ha egy rémálom visszatérő jellegű, az nagyon zavaró lehet, nemcsak alvás közben, hanem napközben is. Ilyenkor szembe kell nézni vele ahelyett, hogy figyelmen kívül hagynánk, hogy kevésbé fenyegető álommá alakuljon. Egyes pszichológusok szerint a rémálmokkal való foglalkozás segít leküzdeni a félelmeket és elősegíti a spirituális fejlődést.
A legismertebb módszer az, ha lefekvés előtt leírjuk vagy vizualizáljuk a rémálmunkat, és újra kitalálunk egy másik forgatókönyvet. Ha ezt a forgatókönyvet több egymást követő éjszakán is megismételjük az elménkben, a rémálom kimenetele fokozatosan megváltozik, és végül pozitívabb véget ér.
Egy másik variáció: ha van lehetőségünk „éber” rémálmot látni, azaz képesek vagyunk felébredni és felismerni, hogy álmodunk, akkor lehetőségünk van változtatni a cselekvéseken, megkérdőjelezni a szcenárió okát és módosítani azt.
És mi a helyzet a jelentésükkel?
A leggyakoribb rémálmok értelmezése
- Halál, betegség és baleset: Első látásra ez egy előjeles álomnak tűnhet.
Valaki közli velünk, hogy gyógyíthatatlan betegségben szenvedünk, értesülünk egy családtag haláláról, vagy szemtanúi leszünk egy súlyos közúti balesetnek... Mindez egyszerűen azt tükrözi, hogy aggódunk egy vagy több emberért, akiknek az adott pillanatban nincs rendben az életük, vagy akik kockázatot vállalnak. A tudatalatti elménk ekkor a legrosszabbat képzeli el, ami nem feltétlenül fog bekövetkezni, szóval igyekezzünk megnyugodni, nem következik be tragédia a valós világban.
A halottaktól való búcsúálmok szintén fájdalmasak, még akkor is, ha a kínok ébredéskor enyhülnek. A saját halálunkról való álmodozás pedig összefügghet az élethelyzetünkben bekövetkezett változással vagy egy nehéz időszak végével.
- Egy sikertelen esküvő: Közeledik a nagy nap, és egy lehetséges esküvői katasztrófáról álmodsz. A partnered bizonytalan az érzelmeiben vagy hűtlen, a ruhája elszakadt... Röviden, a gyötrelem, hogy mindent le kell mondani. De nem minden olyan rossz, mint ahogy ez a rémálom sugallja. Valóban, az egész esküvői ruháról való álmodozás nehézségeket ígér a jövőre nézve. Ami a hűtlenséget vagy az érzések határozatlanságát illeti, ez inkább az álmodó féltékenységét jelzi. Hogy ez indokolt-e vagy sem, azt még meg kell vizsgálni. A partner valóban határozatlan lehet, de ez az álmodó saját határozatlanságát is tükrözheti.
- Üldözés: Azt álmodod, hogy egy vad egyén vagy állat üldöz, anélkül, hogy sikerülne előrébb jutnia vagy elmenekülnie. Ez azt jelentheti, hogy megpróbál menekülni valaki vagy valami elől, amit fel kell ismerni. Ahhoz, hogy kikerülj ebből a helyzetből, meg kell próbálnod kideríteni, hogy ki az, aki a való életedben fenyegetés jelenthet és akkor szembe tudsz nézni egy valószínűleg fel nem dolgozott problémával.
- Összeomló ház: ez a stabilitás hiányára és a „talpon maradás” nehézségére utalhat. Ez a rémálom gyakori a depressziós embereknél.
- A szörny (és más képzeletbeli szereplők): ezek többnyire a gyermekek rémálmaiban fordulnak elő. Érzékelhetetlen veszélynek (néha erőszak, szexualitás) felelnek meg, és nem ellenőrzik őket. Félelem az ismeretlentől, vagy akár a káosztól, ami a világot érintheti...
Összességében tehát, nem csak a rémálmok eredetét fontos ismerni akár spirituális szempontból, hanem azt is, hogy ezek milyen a saját valós életünkben jelen lévő problémákra és gondokra reflektálhatnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez