Mik a túledzés jelei és káros hatásai?
Sok ember dönt manapság az egészséges, sportos életmód mellett. Elkezdünk tudatosabban étkezni, eleinte csak ismerkedünk az új mozgásformákkal, majd hónapokkal később azon vesszük észre magunkat, hogy minden nap intenzív, másfél órás edzéseken veszünk részt, és kemény diétákat követünk. De honnan tudhatjuk, hogy mikor kell megálljt parancsolni - a saját egészségünk érdekében?
Túledzésről akkor beszélhetünk, ha valaki nagyobb intenzitással, gyakrabban és nagyobb mennyiségben végez gyakorlatokat, minthogy a teste, az izmai regenerálódnának egy-egy alkalom után. Viszont sokszor ez nem is tudatosul az emberben, csak akkor kezd el aggódni, amikor a sportteljesítmény látszólag indok nélkül hanyatlani kezd. Túledzettség tehát mindig túlterhelés következtében alakul ki, legtöbbször akkor, ha drasztikusan elkezdjük megemelni az edzések mennyiségét. Ennek viszont a teljesítmény romlásán kívül számos egyéb velejárója is lehet.
A túledzettségnek két formáját különböztetjük; így beszélhetünk basedovoid és addisonoid jellegű túledzésről. A basedovoid túledzettség jelei viszonylag könnyen felismerhetőek, így megszüntetésük, és a testünk működésének helyreállítása általában könnyebb feladat. Ha az alábbi tüneteket észleled magadon, ideje lejjebb venni a tempóból, és adni egy kb. 8-16 napos pihenőt a testednek.
- enyhe fáradékonyság
- alvászavar
- csökkent étvágy
- hajlam izzadásra, nedves tenyér
- fejfájás
- szívtájéki nyomás, gyorsult nyugalmi pulzus
- terhelés alatt abnormálisan gyorsult légzés
- zavart mozgáskoordináció
- megrövidült reakcióidő
Az addesonoid túledzettség felismerése és megszüntetése már egy fokkal nehezebb feladat. Ennél az állapotnál jellemző, hogy az ember továbbra is képes a változatlan mértékű terhelés elviselésére. Viszont ennek a túledzettségi állapotnak a megszűntetéséhez az eddigi, megszokott edzéstervek gyökeres megváltoztatására van szükség, a teljes regenerálódás akár hónapokig is eltarthat.
- enyhe, de nem természetes fáradékonyság
- nincs mivel magyarázni a mérséklődött teljesítményt
- zavartalan alvás
- normális étvágy
- változatlan testsúly
- terhelés után gyors helyreállás a nyugalmi pulzusra
- elégtelen szintű mozgáskoordináció főként nagy intenzitású terhelésnél
- normális hangulat
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez