Hogyan küzdhetünk meg az elutasítással?
Az elutasítás az emberi lét szinte elkerülhetetlen velejárója. Senki sem járt még sikerrel a szerelemben vagy az életben anélkül, hogy ne kellett volna legalább egyszer szembenéznie az elutasítással. Mindannyian megtapasztaljuk, és mégis, amikor ez megtörténik, akkor érezzük magunkat a legmagányosabbnak, kitaszítottnak és nemkívánatosnak.
Valójában az elszenvedett fájdalom és küzdelem nagy része nem is magán a veszteségen alapul, hanem azon, amit az élményről mondunk magunknak, azon a kegyetlen módon, ahogyan lebecsüljük magunkat, vagy reménytelen gondolatokkal árasztjuk el magunkat. Sőt, tanulmányok mutatják, hogy az elutasításra adott reakciónk a múltunkból származó elemeken és eseményeken is alapul, például a kötődési mintázatunkon. Ennek eredményeképpen az, hogy hogyan reagálunk az elutasításra, gyakran ugyanolyan fontos, vagy még fontosabb, mint maga az elutasítás. Ezért olyan fontos megtanulni, hogyan kezeljük az elutasítást.
Sokféleképpen megtanulhatjuk kezelni az elutasítást. Ezek közé tartoznak olyan pszichológiai eszközök és technikák, amelyek a múltunkra való reflektálást, az önismeretünk fokozását és az önérzetünk megerősítését foglalják magukban, hogy magabiztosabbnak és erősebbnek érezzük magunkat a jelenlegi küzdelemben és persze a jövőben minket érő impulzusokkal kapcsolatban is. Az alábbiakban kiemelünk néhányat a leghatásosabb személyes stratégiák közül az elutasítás kezelésére.
Változtasd meg a perspektívádat
Az a képességünk, hogy a dolgokat "megváltoztathatónak" tekintjük, nagyban befolyásolhatja, hogyan kezeljük az elutasítást. Kutatók nemrégiben megállapították, hogy egy személy "személyiséggel kapcsolatos alapvető hiedelmei” hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kilábalnak-e az elutasítás fájdalmából, vagy továbbra is benne maradnak a fájdalomban. Vizsgálataikból kiderült, hogy azok az egyének, akik "fixált gondolkodásmóddal" rendelkeznek, és a személyiséget kőbe vésettnek tekintik, nagyobb valószínűséggel hibáztatják magukat és saját "mérgező énüket" a szakításért. Amikor elutasítást tapasztalnak, hajlamosak önmagukat megkérdőjelezni és kritizálni, és a jövőbeli kapcsolatokat kevésbé reményteljesnek tartják.
Ugyanakkor, a "fejlődő gondolkodásmóddal" rendelkező egyének úgy tekintenek a személyiségükre, mint egy rugalmas, változtatható szegmensre az életükben. Képesek a szakításra úgy tekinteni, mint egy lehetőségre a fejlődésre és a változásra. Reménykednek abban, hogy a romantikus jövőjük javulni fog, és a kapcsolataik jobbá válnak. A fejlődő gondolkodásmóddal rendelkező emberek érzelmileg sokkal gyorsabban felépülnek a szakításból. Ha képesek vagyunk elfogadni ezt a gondolatot, hogy az élet rugalmas, és hogy a veszteségek lehetőséget kínálnak számunkra, akkor jobban tudunk fejlődni és hinni önmagunkban, és kevésbé szenvedünk, ha elutasítást tapasztalunk.
Hagyd, hogy átjárjon a fájdalom
Míg önmagunkat gyűlölni időpocsékolás, az érzéseinket átfésülni, kikobozni hasznos lehet. Fontos, hogy engedjük meg magunknak, hogy érezzük a szomorúságot vagy a haragot, amely akkor ébred bennünk, amikor elutasítottnak érezzük magunkat. Ezek az érzések némelyike mélyebbre hatolhat, mert régi, alapvető érzelmeket vált ki. Lehet, hogy emiatt félünk átérezni ezeket az érzéseket, és ezért inkább arra irányítjuk a saját fókuszunkat, hogy felszíni szinten támadjuk magunkat vagy azt a személyt, aki elutasított minket. Mindig megválaszthatjuk, hogyan viselkedünk, és bár nem szabad hagynunk, hogy az érzéseink átvegyék az irányítást viselkedésünk felett, nem szabad teljesen elzárkózni előlük. Alkalmazkodóbb stratégia lehet, ha megengedjük magunknak a szabadságot, hogy érezzük az érzéseinket, miközben nem feledkezünk meg arról, hogy az érzések hullámokban törhetnek ránk.
Ha valaha is nagy fájdalmat érzünk, vagy úgy érezzük, hogy elárasztanak minket az érzelmek, mindig erős és bölcs ötlet segítséget kérni. Gyakran megkönnyebbülünk, ha megengedjük magunknak, hogy valóban átérezzük a szomorú, kevésbé pozitív dolgokat is. Magával a helyzettel kapcsolatban is “tisztábbnak” érezhetjük magunkat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez