Ne maradj le a legjobb írásainkról!

Kövess minket Facebookon.

Stylemagazin

bezárom

Your Privacy Choices
www.stylemagazin.hu
  • STYLE.HU

    Élni tudni kell

  • DIVAT&STÍLUS
    • Hírek
    • Stílusiskola
    • Celebrity
  • SZÉPSÉG
    • Smink
    • Bőrápolás
    • Hajápolás
    • Illatok
  • KERESD A NŐT
    • Fesztelen mindennapok
    • Lélekhangok
    • Férfi szemmel
    • Szívvonal
    • Férfiszempont
  • STYLELIFE
    • Gasztronómia
    • Otthon & Design
    • Egészség
    • Fitness
    • Stylebusiness
    • Utazás
    • Esküvő
    • Stylekids
    • Style family
  • STYLE LOUNGE
  • STYLENEWS
    • Aktuális
    • Interjúk
    • Mobility
    • Style ART
    • Kultúr-kitérő
    • Rendezvények
  • STYLEHOME
Egészség - A hosszú élet titka nem csak az edzőteremben dől el – hanem minden éjszaka, miközben alszol

A hosszú élet titka nem csak az edzőteremben dől el – hanem minden éjszaka, miközben alszol

Egészség
Stylelife - Melyik csillagjegy milyen utazótárs? Egyikkel kaland, a másikkal túlélőtúra vár

Melyik csillagjegy milyen utazótárs? Egyikkel kaland, a másikkal túlélőtúra vár

Stylelife
Gasztronómia - Vajban sült tengeri sügér citrusos vajmártással – Éttermi elegancia a saját konyhádban

Vajban sült tengeri sügér citrusos vajmártással – Éttermi elegancia a saját konyhádban

Gasztronómia
Szépség - A kezeink nem tudnak hazudni – ezért lett a kézfiatalítás a szépségápolás új fókusza

A kezeink nem tudnak hazudni – ezért lett a kézfiatalítás a szépségápolás új fókusza

Szépség
Otthon & Design - Lila minimál a kertben: a levendula nyári túlélésének valódi titka

Lila minimál a kertben: a levendula nyári túlélésének valódi titka

Otthon & Design
Keresd a nőt! - A holnap illúziója: Miért csak a veszteségből tanulunk?

A holnap illúziója: Miért csak a veszteségből tanulunk?

Keresd a nőt!
Divat & Stílus - A legszebb nyári ruhák hétköznapokra és nyaralásra

A legszebb nyári ruhák hétköznapokra és nyaralásra

Divat & Stílus
Stylenews - A voco Budapest D8 új dizájnnal és megújult gasztronómiai koncepcióval várja vendégeit Budapest belvárosában

A voco Budapest D8 új dizájnnal és megújult gasztronómiai koncepcióval várja vendégeit Budapest belvárosában

Stylenews
Gasztronómia - Kenyérkérdés: Bűnbe esünk, ha pékárut eszünk a diéta alatt?

Kenyérkérdés: Bűnbe esünk, ha pékárut eszünk a diéta alatt?

Gasztronómia
Keresd a nőt! - Miért működik két teljesen különböző ember között a kémia?

Miért működik két teljesen különböző ember között a kémia?

Keresd a nőt!
Stylelife - 7 esküvői trend, amit 2026-ban egyre több pár választ – és ami már nem a tökéletes napról, hanem a valódi élményről szól

7 esküvői trend, amit 2026-ban egyre több pár választ – és ami már nem a tökéletes napról, hanem a valódi élményről szól

Stylelife
Stylenews - Audi A6 55 TFSI e – Nagy, gyors, elegáns. És veszélyesen könnyű megszeretni

Audi A6 55 TFSI e – Nagy, gyors, elegáns. És veszélyesen könnyű megszeretni

Stylenews
Otthon & Design - 5 szín, amitől nagyobbnak látszik a konyhád – és 3 amellyel kis térben könnyű melléfogni

5 szín, amitől nagyobbnak látszik a konyhád – és 3 amellyel kis térben könnyű melléfogni

Otthon & Design
  1. KERESD A NŐT
  2. Fesztelen mindennapok
  3. Gyermeki szerepben lenni a párkapcsolatban

Gyermeki szerepben lenni a párkapcsolatban

  • 2026. június 10.
  • Lacsny Éva Lacsny Éva
  • Komment

Vizsgáljuk kicsit az emberi és a szexuális vonatkozásait a szerepeinknek, a szerepcserének. Az ember alapvetően három féle szerepében lehet: felnőtt, gyermek és szülő. Egy párkapcsolatban is felvesszük mind a három szerepet, de alapvetően főként a felnőtt szerepünkben vagyunk. Ilyenkor tudunk társ kapcsolatban és olyan társ dinamikával élni és szervezni a mindennapi életünket és pillanatainkat, amik meghatározzák a párkapcsolat és az egyén egészséges működését.

  Tetszik
130
  Megosztás Küldés

Ám van, amikor átkerülünk szülői szerepbe. Például, ha tanítani szeretnénk valamit a párunknak, amihez szükséges egy intenzívebb időszak. Amíg ez egy időszakos „esemény” a két fél között, addig tanítást és tanulást szolgál. Az az üzenete: „Gyere velem, kövess, emelkedjünk közösen!”

Gondoljunk bele, az is milyen csodálatos pillanat, amikor olyan mély bizalommal tudunk egymás iránt lenni, hogy megengedjük a legsebezhetőbb élményt: gyermeki őszinteséggel és tisztasággal fordulni társunk, párunk felé, vállára hajtani fejünket, és megbékélni az oltalmazásban. Ritkán történik, legtöbbször önmegtartóak vagyunk, és van elég tüskénk, hogy ezt ne engedjük meg magunknak vagy a párunknak. Mégis, az előbb említett módon, benne lenni egy pillanatra, talán a legintimebb lehetőség az párkapcsolatban.

Ugyanakkor vannak olyan tanult szokások, megküzdési képtelenségek, nem jól implementálódott minták, melyek által az egyén elkerülésre rendezkedik be. Tartósan.

Mikor válik negatív aspektussá a gyermeki szerep? – Másként szólva, azt kell kérdezzük, mikor van szükségünk a gyermeki énünkre?

Két fő esetben kérjük, hogy társunk a szülőnkké váljon. Természetesen, soha nem mondjuk így ki. Egyszerűen olyan viselkedési mintákat alakítunk, amik által automatikusan „kérjük”, vagy a másikat beletesszük, belekényszerítjük a szülői szerepbe.

Egyik fő eset, amikor oltalmazásra, több szeretetre van szükségünk. Ez lehet természetes, intim pillanat, mint írtam fentebb. Negatívan akkor értelmezzük, ha egy önminősítő, negatív alapgondolat, hiedelem késztet minket gyermeknek lenni. Klasszikus ilyen gondolat: „nem vagyok elég jó”, „nem vagyok elég szerethető”.

Több elismerésre, visszajelzésre van szükségem ahhoz, hogy elhiggyem, elfogadható, szerethető vagyok.

Szorosan kapcsolódik ehhez a negatív hiedelemhez az is, hogy az ember gyermeke nem tud, nem szeret felelősséget/kockázatot vállalni, ahogy konfliktus helyzetet sem. Így azt mondja magának legbelül: „Én képtelen vagyok, ezért muszáj áthárítom rád. Remélem, te elbírod.” És ezzel a gondolattal el is érkeztünk a másik problémához, és valójában egy mély belső („én”) és külső (párkapcsolat) konfliktushoz. Miért kéri az egyik fél, hogy gyermeki szerepben lehessen? Vagy miért ruházzuk rá a másikra a gyermeki szerepet? Például azért, mert kompenzálni szeretnénk valamely életbeli nehézséget, és így egyszerűbb számunkra.

Gyermeki szerepben lenni a párkapcsolatban - KERESD A NŐT  - Fesztelen mindennapok -

Ilyenkor azt érdemes vizsgálni, miért nem tudod vállalni a kockázatot, a konfliktust, a felelősséget vagy a döntés helyzetet. Miért érzed magad gyengébbnek, kevesebbnek a másik embernél?

Gyermeki szerepben lenni, vagy abba kényszerülni, szexuális szempontból okozza a legtöbb problémát

Férfiak esetén, ha belekerül a gyermeki szerepbe, a nő ösztönösen felveszi a szülő, a gondoskodó, gyámolító anya szerepét (függetlenül attól, van-e egyébként gyermeke!). Ez a szerepeltolódás és férfi-nő közötti dinamika torzulása okoz különböző problémákat a szexuális életben. Ilyenkor alakul ki a motiváció gyengülése, a szexuális érdeklődés csökkenése, a nemi vágy alábbhagyása, és ez által, maga az együttlét megvalósulásának lehetősége is csökken. Hiszen, ha a férfi, nem ismeri el magát férfiként, és könnyebb számára gyermeki (oltalmazott, irányított, gyámolított) szerepben jelen lenni a párkapcsolatban, akkor a nő sem tudja elismerni férfiként, és ahogy a férfi kérte, gyermeknek fogja tekinteni.

Ha ez kialakult, a nőnek is több időre van szüksége testileg-lelkileg-mentálisan felkészülni az együttlétre, és befogadó állapotba kerülni. Van, amikor a szexuális életben is átveszi az irányítást. Ám ilyenkor már nem lehet olyan minőségű az együttlét, mert egyik fél sincs a megfelelő szerepében, helyén. Nincs az az energia, az a hatás, az a mély élmény.

Mivel a szociális élet engedi a szerepcseréket, ezért általában a szexuális életben vesszük észre a torzulásokat. És csak akkor kapunk észbe, amikor már fizikai tüneteket, diszfunkcionális működést tapasztalunk. Amikor férfi és nő észreveszi, nem működik a szex, megnőtt a távolság.

Ha már kialakult a szülő-gyermek dinamika és szerepkör – ilyen például a „plüssmackó szindróma” – nagyon nehéz visszahelyezkedni a női / férfi és ezzel a felelősséget és kockázatot vállaló felnőtt szerepbe.

Ha te is azt érzed, kompenzálsz valamit, ami által, valójában nem jól működik a párkapcsolatod, vagy a szexuális életetek, kezdj önvizsgálatba. Fedezd fel, hol találtad meg a könnyebb utat (számodra), ami által, neked, vagy a másiknak kompenzálnia kell, számára nem megfelelő szerepet vállalni.

Fordulj bizalommal hozzám, ha szeretnél szakmai segítséggel normalizálódni, és újra megélni az intimitásban és szexualitásban gazdag felnőtt párkapcsolatot.

Lacsny Éva

  • gyermeki én párkapcsolat párkapcsolati kérdések párkapcsolati problémák

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

  Tetszik
130
  Megosztás Küldés

Lacsny Éva

Szexuálterápiával és EGÉSZség mentorálással foglalkozom, egyénre szabottan. Hivatásomnak tekintem az önismereti munkát, azt, hogy megtaláld a számodra legjobb életutat, párkapcsolatot, és benne, önmagad. Hogy képes legyél az intimitást adni és befogadni, és a nemi életedben is kiemelkedő magaslatokat tudjál megélni, választott pároddal, közösen. Szexuálterápiás praxisomból azt tapasztaltam, hogy a legtöbb embernek az önbecsülésével, az önbizalmával, a napi frusztráció-stressz-szorongás (röviden érzelmek) kezelésével van problémája, ami kihat az egészségére, a nőiességére/férfiasságára, az egyéni és párkapcsolati életének minőségére. Ezért minden konzultáció, holisztikus szemléletben történik, amiben a testtel, a lélekkel, és a pszichével való munka, egyaránt érvényesül, és megvalósul maga a fejlődési / gyógyulási folyamat. Kérj ingyenes visszahívást sms-ben vagy emailben, hogy meggyőződj, neked miben, és hogyan tudok segíteni. Várlak téged is szeretettel. Üdvözlettel, Lacsny Éva szexuálterapeuta és EGÉSZség mentor 0630/7160113 itk.intimitascoaching@gmail.com

Szólj hozzá a cikkhez

Stylemagazin.hu

    Kapcsolódó cikkek
    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni
    • Keresd a nőt!
    Hogyan tartsuk fenn a férfi vadászösztönét? - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Hogyan tartsuk fenn a férfi vadászösztönét?
    • Keresd a nőt!
    Fogd meg a kezem
    Női szempont: Így lehetsz te is figyelmes férfi
    Heti top 10A hét legjobb írásai
    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni
    • Keresd a nőt!
    'Mindenkitől azt kell követelni, amit az illető megtehet.' Idézetek A kis hercegből - Stylenews, divat, életmód, stílus
    'Mindenkitől azt kell követelni, amit az illető megtehet.' Idézetek A kis hercegből
    • Stylenews
    Nem tudod megfogalmazni, hogy mi a gond? - Az érzelmi kimerültség jelei - Stylelife, divat, életmód, stílus
    Nem tudod megfogalmazni, hogy mi a gond? - Az érzelmi kimerültség jelei
    • Stylelife
    A legszebb nyári ruhák hétköznapokra és nyaralásra
    13 apró módja annak, hogy megtaláld az egyensúlyt
    Nem akarok mindig én a „teremtő” energia lenni, hadd legyek már gyenge nő
    A címkék, amelyek elfedik a valódi arcunkat
    164 éve született Gustav Klimt – a festő, aki arannyal írta újra a szépség fogalmát
    Mi történik a héten? 2026.07.13-19.
    Miért lett az Aperol Spritz a nyár ikonikus itala? Egy pohár, amely mögött egy egész életérzés áll

    Kapcsolódó cikkek

    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni

    Ha egyszer szerettél egy empatát, sosem fogod elfelejteni

    Hogyan tartsuk fenn a férfi vadászösztönét?

    Hogyan tartsuk fenn a férfi vadászösztönét?

    Fogd meg a kezem

    Fogd meg a kezem

    Női szempont: Így lehetsz te is figyelmes férfi

    Női szempont: Így lehetsz te is figyelmes férfi

    Gyógyító kapcsolat? Na, még mit nem!

    Gyógyító kapcsolat? Na, még mit nem!

    Édes-ismerős Otthon

    Édes-ismerős Otthon

    Partnereink
    Márkatanácsadó
    OnBrands

    @StyleHu követése

    Kövess minket Instagramon

    RSS csatornáink
    Legfrissebb cikkek
    Divat & Stílus
    Szépség
    Életmód
    Otthon & Design
    Stylelife

    DIVAT&STÍLUS

    • Hírek
    • Stílusiskola
    • Celebrity

    SZÉPSÉG

    • Smink
    • Bőrápolás
    • Hajápolás
    • Illatok

    KERESD A NŐT

    • Fesztelen mindennapok
    • Lélekhangok
    • Férfi szemmel
    • Szívvonal
    • Férfiszempont

    STYLELIFE

    • Gasztronómia
    • Otthon & Design
    • Egészség
    • Fitness
    • Stylebusiness
    • Utazás
    • Esküvő
    • Stylekids
    • Style family

    STYLE LOUNGE

    STYLENEWS

    • Aktuális
    • Interjúk
    • Mobility
    • Style ART
    • Kultúr-kitérő
    • Rendezvények

    STYLEHOME

    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • rss
    © Stylemagazin.hu Copyright 2007-2026 | WebSite NetSolution Media Zrt.
    • STYLE.HU

      Élni tudni kell

    • DIVAT&STÍLUS
      • Hírek
      • Stílusiskola
      • Celebrity
    • SZÉPSÉG
      • Smink
      • Bőrápolás
      • Hajápolás
      • Illatok
    • KERESD A NŐT
      • Fesztelen mindennapok
      • Lélekhangok
      • Férfi szemmel
      • Szívvonal
      • Férfiszempont
    • STYLELIFE
      • Gasztronómia
      • Otthon & Design
      • Egészség
      • Fitness
      • Stylebusiness
      • Utazás
      • Esküvő
      • Stylekids
      • Style family
    • STYLE LOUNGE
    • STYLENEWS
      • Aktuális
      • Interjúk
      • Mobility
      • Style ART
      • Kultúr-kitérő
      • Rendezvények
    • STYLEHOME
    • MENSTYLE.HU