Az egészséges párkapcsolat 8 ismérve
Tisztelik egymás magányigényét
Egy érett felnőtt nem törekszik állandó, amőbapárként együtt lélegző, összefonódó együttlétre, és nem telepszik a másikra elvárásai súlyával. Nem küzd figyelemért, szeretetért, elismerésért. Nem rendeli alá önmagát a másik igényeinek, testi-lelki jóllétének. A gyakorlatban ezt általában érzelmi diszkomfort, „fuldoklás” kíséri.
Tisztelik egymás egyéniségét, és támogatják is egymást az önérvényesítésben
Csak egy egészséges kapcsolatban van bátorságunk konfrontálódni, ott, ahol biztonságban vagyunk. A konfrontáció jelzi tehát a biztonságot, hogy ki tudjuk és ki merjük fejezni érzelmi igényeinket és szükségleteinket, meg merjük mutatni „tökéletlenségünket”, a másiktól eltérő véleményünket, anélkül, hogy attól félnénk, megbántjuk a másikat, vagy elveszítjük szeretetét.
Megtartják autonómiájukat és énhatáraikat függetlenül a párkapcsolattól
Énhatáraink a saját lelki magánterületünk, védelmi rendszerünk, amire szükség van minden emberi kapcsolatban is. Ha nem elég szilárdak, vagy képlékenyek az énhatáraink, akkor nagy valószínűséggel nem lesz bátorságunk kinyilvánítani az érzelmeinket Az énhatár az egyetlen eszköz arra, hogy mindketten autonóm, önálló személyként létezzünk. Egy egészséges kapcsolatban tiszteljük egymás szexuális határait is.
Bíznak és hisznek egymásban
A bizalom az az érzés, hogy megtaláltuk a helyet, ahol biztonságban vagyunk, és a személyt, akire rábízhatjuk magunkat. Akkor tudunk valamibe beleereszkedni igazán érzelmileg, ha azt érezzük, hogy a másik fél biztonsággal megtart. A bizalom érzelmi biztonságot jelent. Valaki ott van mellettem, és neki megnyithatom a szívem, vele levehetem álarcaimat, lebonthatom falaimat. Kinyilatkoztatja és érezteti: „velem biztonságban vagy”.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez