Az ADHD és az álmatlanság közötti kapcsolat
A figyelemhiányos/hiperaktivitási zavar (ADHD) egy neurológiai fejlődési állapot, amelyet a nem kedvelt feladatok ellátásának nehézsége, a szervezetlenség, a hiperaktivitás és az impulzív viselkedés jellemez. Az ADHD-ban szenvedő embereknél előfordulhatnak elsődlegesen figyelmetlenségre utaló tünetek, elsődlegesen hiperaktív és impulzuskontrollt igénylő tünetek, vagy a kettő kombinációja.
Bár az alvászavar nem hivatalos diagnosztikai kritériuma az ADHD-nak, sokan, akiknél ez a diagnózis áll fenn, neurodivergenciájuk miatt álmatlansággal is küzdenek. Hogyan kapcsolódnak ezek az állapotok egymáshoz? Miért van az ADHD-s embereknek gyakran alvászavara? És ha te személy szerint ebben szenvedsz, mit tehetsz az alvás minőségének javítása érdekében?
Először is: Mit jelent az álmatlanság?
Időnként mindenkinek vannak alvási nehézségei, de álmatlanságról akkor beszélhetünk, ha rendszeresen előfordul, hogy nem tudunk elaludni, aludni. Előfordulhat, hogy lefekvés után órákig ébren fekszünk, vagy a kelleténél jóval korábban ébredünk, és képtelenségnek tűnik visszaaludni. Ez az állapot fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz, ingerlékenységhez és egyéb tünetekhez vezethet. Az álmatlanság pedig sajnos a leggyakoribb alvászavar és a második leggyakoribb mentális egészségügyi állapot.
A krónikus álmatlanság koncentrációs nehézségekhez, funkcionális zavarokhoz, szorongáshoz, depresszióhoz és egészségügyi állapotokhoz vezethet.2 Sok ADHD-s személy már most is számos ilyen problémát tapasztal, és az álmatlanság súlyosbíthatja ezeket a tüneteket. Bár az alvászavar nem hivatalos diagnosztikai kritériuma az ADHD-nak, sok, ezzel a diagnózissal rendelkező személy neurodivergenciája miatt szintén álmatlansággal küzd.
Miért lehet valakinek az ADHD miatt alvászavara?
Az ADHD-s emberek gyakran küzdenek az alvással, és sokkal nagyobb arányban alakulnak ki alvászavarok, mint a lakosság többi részénél.
Ehhez több tényező is hozzájárul:
A cirkadián ritmus: A cirkadián ritmus, más néven a szervezet „biológiai órája”, a természetes alvási és ébrenléti ciklusunk. Az ADHD-s embereknek gyakran más az alvási és ébredési ciklusuk, mint az ADHD nélkülieknek, ami azt jelenti, hogy természetesen más-más időpontokban éberebbnek vagy fáradtabbnak érezhetik magukat. Sok ADHD-s ember például „éjszakai bagolyként” írja le magát, aki késő este végzi a legjobb munkát. Mivel jellemzően azt várjuk el az emberektől, hogy éjszaka aludjanak, nappal pedig ébren legyenek, ez arra kényszeríti az eltérő ciklusú embereket, hogy akkor menjenek aludni, amikor a szervezetük természetes ritmusa azt kívánja, hogy ébren legyenek, ami alvási nehézségeket okoz.
Hiper-fókusz: Az ADHD-s emberek hajlamosak hiper-fókuszálni a preferált érdeklődési körökre és tevékenységekre, ami azt eredményezi, hogy elveszítik az időérzéküket, amikor ezekben a tevékenységekben vesznek részt. Amikor elmerülnek valamelyik ilyen tevékenységben, előfordulhat, hogy nem veszik észre, hogy már több óra eltelt, és már nagyon későre jár.
Idővakság: Az idővakság az idő múlásának helyes feldolgozására és érzékelésére vonatkozó nehézségekre utal. Különösen a hiperfókuszált időszakokban az ADHD-s egyén nem veszi észre, hogy mennyi idő telt el az alvás óta, ami alváshiányt okoz.
Kognitív hiperérzékenység: Az ADHD-s hiperaktivitásról gyakran úgy véljük, hogy az kimerül rohangálásban, a téblábolásban, vagy abban, hogy az adott személy nem tud ülve maradni. Néhány ADHD-s ember azonban kognitív hiperarázist tapasztal, vagyis ún. „száguldó, cikázó” gondolatokat, melyek az agyunkat igyekszenek lenyugtatni. Ez álmodozáshoz, töprengéshez és túlzott túlgondoláshoz vezethet, amikor lefekszenek aludni.
Hogyan tudok megbirkózni az álmatlanságommal, ha ADHD-m van?” – merül fel a kérdés.
Az alvási nehézségek hihetetlenül frusztrálóak lehetnek. Akár elalvási problémákkal küzdesz, akár gyakran ébredsz fel éjszaka, vagy korábban kelsz fel, mint szeretnéd, az elégtelen alvásból fakadó kimerültség nagy hatással lehet a szervezet normál működésére, a munkádra és a kapcsolataidra is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez