A bélrendszer és a mentális egészség kapcsolata
„Pillangók vannak a gyomromban” – mondjuk, ha izgulunk. „Remeg a gyomrom” – meséljük, ha félünk valamitől. Igazából már régóta tudja azt, amit a tudomány csak mostanában igazolt. Az emésztőrendszerünk és az érzelmeink ezer szállal kötődnek egymáshoz.
Kevesen tudják, de a bélrendszerünket több mint száz millió idegsejt hálózza be, ezért is nevezik sokszor a „második agynak”. De a legmeglepőbb tény mégis az, hogy az örömérzetért felelős szerotonin körülbelül 90-95%-a a bélrendszerben állítódik elő. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, az közvetlen utat jelent a rosszkedvhez, a szorongáshoz vagy akár a depresszióhoz is.
A bélrendszert és az agyat a bolygóideg (nervus vagus) köti össze, amely egyfajta információs szupersztrádaként működik. A bélrendszerünk folyamatosan „jelentéseket” küld az agynak az állapotáról.
De mégis mi köze a bélben lévő baktériumoknak a depresszióhoz?
A bélrendszerünkben több billió baktérium él – ez a mikrobiom. Ha ez az ökoszisztéma egyensúlyban van, jól érezzük magunkat. Ha azonban a „rossz” baktériumok kerülnek túlsúlyba, az sajnos közvetlen hatással van a mentális állapotunkra is, ugyanis a boldogsághormonként emlegetett szerotonin hormon jelentős - körülbelül 95 százaléka - a bélben termelődik. Gondoltad volna?
Éppen ez az oka annak, hogy ha a bélflóra sérül, akkor bizony a szerotoninszint csökken, ami pedig egyenes út a fáradékonysághoz, ingerlékenységhez, vagy a depresszió előszobájához.
Sokszor a nem megfelelő táplálkozás gyulladásba hozza a bélfalat. Az agy erre védekezéssel reagál, ami szorongásként vagy akár koncentrációs zavar formájában jelentkezik.
Azt sem árt tudni, hogy bizonyos bélbaktériumok képesek befolyásolni a stresszhormon azaz a kortizol szintjét. A felborult mikrobiom miatt a szervezetünk állandó „készültségi állapotban” maradhat, ami krónikus szorongást szül. Ennek pedig leggyakoribb következménye a szorongásos roham, vagy a pánikroham.
Hogyan „együk magunkat” boldogabbra?
A jó hír az, hogy a mikrobiom meglepő módon, de kifejezetten gyorsan reagál a változásokra. Ha javítani szeretnél a mentális állapotodon, akkor az étkezéseddel kell kezdened.
Ételek, melyek segítenek helyreállítani a bélflórádat:
natúr joghurt, kefir, kovászos uborka természetes - ezek mind természetes probiotikumok
A zabpehely, a fokhagyma, a hagyma és a banán kiváló rostforrások - ezek mind természetes prebiotikumok
És végül, de nem utolsó sorban, ne feledkezzünk meg a cukormentességről. A finomított cukor a rossz baktériumokat és a gombákat táplálja, így ha jót akarsz magadnak, akkor csökkented a fogyasztását.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez