A balkezesek világnapja
Már 1992 óta augusztus 13-án tartják a balkezesek nemzetközi világnapját. A felmérések szerint a lakosságnak csak 10-15 százaléka az, de ennél sokkal többen lehetnek azok, főleg az idősebb generáció tagjai.
Balkezesnek születtek, de a társadalmi normák hatására gyerekkorukban átszoktatták őket a jobb kezükre. Ez sok esetben megviselte a gyerekeket, hiszen ezek után ügyetlenebbnek érezték magukat, pont úgy, amikor egy jobbkezes, ha bal kézzel próbál írni. Szerencsére mára már nincs meg ez a szokás, így a balkezesek száma is szépen lassan növekedhet.
Ha valaki balkezes, az általában örökletes dolog, de attól függetlenül egyáltalán nem biztos, hogy egy balkezes szülőnek ugyanúgy balkezes lesz a gyereke. Ha az anyának, és az apának is a bal keze a domináns, akkor is csak maximum 50% esély van arra, hogy a gyereknek is az lesz. Inkább az egypetéjű ikreknél fordul elő ez a jelenség, és általában, ha az egyik iker balkezes, akkor nagy valószínűséggel a másik is az lesz. Ha valaki jobbkezesnek születik, de komoly sérülés éri a kezét, akkor előfordulhat, hogy az agya automatikusan átáll, és a bal keze veszi át ezt a szerepet.
Szerencsére mára már rengeteg használati tárgyat lehet kapni a boltokban a balkezeseknek, pl. íróeszközök, ollók. Azt tartják, hogy a balkezesek agya másképp működik, ezért kreatívabbak, kiemelkedőbbek lehetnek a művészetben. Nagy előny lehet, ha valaki megtanulja mindkét kezét ügyesen használni. A balkezesek egy bizonyos százaléka saját bevallása szerint is inkább kétkezes.
Íme néhány híres balkezes: Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Petőfi Sándor, Pablo Picasso, Viktória brit királynő, Barack Obama, Marie Curie, Alan Turing, Bob Dylan, Paul McCartney, és Lady Gaga.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez