5 ok, amiért fáradtnak érezheted magad
Rohanó világunkban gyakran érezzük fáradtnak magunkat, a munka, család, kikapcsolódás között egyensúlyozva. Nehéz megtalálni az arany középutat és sokszor magunktól és a pihenéstől vesszük el az időt, hogy a többire maradjon. Amikor végre kipihenjük magunkat, általában helyrejön a közérzetünk, de van, hogy a pihenés egyszerűen nem elég és több van a háttérben.
B12-hiány
A B12-vitamin rendkívül fontos szereppel bír, többek között a szív-és keringési rendszer, a központi idegrendszer és az immunrendszer megfelelő működéséhez is nélkülözhetetlen. Hiánya gyakran alakul ki gyomorbetegségek következtében, illetve terhesség és vegán étrend folytatása során. A szervezetben lévő bizonyos mikroorganizmusok ugyan képesek előállítani B12-vitamint, ezt azonban nem tudjuk teljes egészében hasznosítani, így táplálékkal kell pótolnunk. Ez a vitamin főleg állati eredetű termékekben, például húsokban, halakban, tejben, sajtokban, tojásban, illetve belsőségekben található. A B12-hiány tünetei lehetnek az állandó fáradtság, sápadtság, általános gyengeség, szédülés, zavarodottság és akár memóriakiesés is. Vegyük komolyan, ha ezeket tapasztaljuk és kérjünk vérvizsgálatot, mert akár ez is állhat a kimerültségünk hátterében.
Pajzsmirigy probléma
Attól is folyamatosan kimerültnek érezheted magad, ha a pajzsmirigyed rendellenesen működik, hiszen az alulműködés tünetei között találjuk a hízást és a fáradtságot is. A jód fontos szerepet tölt be a kiegyensúlyozott pajzsmirigy-működésben, viszont alkalmazása előtt a kiváltó okok és a pajzsmirigy hormon értékek megállapítása szükséges, mert a jód indokolatlan bevétele is sok gondot okozhat. Ezen kívül a rendszeres testmozgás, napfény és elegendő alvás is sokat segíthet.
Kiegyensúlyozatlan hormonrendszer
A hormonrendszer egyensúlya a legfontosabb dolog az energiaszintünk szempontjából. A pajzsmirigyen kívül más is okozhatja a problémát, ilyen a nem megfelelő tesztoszteron-, illetve ösztrogén-szint vagy a túl kevés növekedési hormon kibocsátás. Az egészséges életmód kulcsfontosságú a hormonrendszer megfelelő működése szempontjából, ebbe beletartozik, hogy próbáljuk elkerülni a rovarirtó szerekkel kezelt gyümölcsöket és zöldségeket és – ahogy fentebb említettük – tartózkodjunk sokat a szabad levegőn, napon, mozogjunk és pihenjünk eleget.
Emésztési gondok
Lehet, hogy meglepően hangzik, de az energiaszinted szoros összefüggésben áll azzal, hogyan működik az emésztésed. Amennyiben nem emészted meg rendesen az elfogyasztott ételt, nem szívódnak fel az energiát biztosító tápanyagok sem. Minden tápanyag energiát ad direkt vagy indirekt módon. Amennyiben hiányoznak az ételek megemésztéséhez az enzimek és nem jutsz vitaminokhoz, glükózhoz, valamint ásványi anyagokhoz, nem fogod magad energikusnak sem érezni. A nem megfelelő enzimszintet jelezheti puffadás, felfúvódás és más kellemetlen hasi panaszok. Napjainkban a legtöbb ember étrendje tele van feldolgozott, finomított ételekkel, méreganyagokkal, ellenben kevés organikus, nyers ételt fogyasztunk, amelyek természetes módon tartalmaznak enzimeket. Gyenge emésztés esetén segítséget jelent, ha táplálékkiegészítők formájában juttatunk be enzimeket a szervezetünkbe, illetve a probiotikumok fogyasztása is hasznos lehet.
Kevés mozgás
Az edzés rengeteg kalóriát éget, javítja a hangulatot és növeli az energiaszintet. Már az is felpörgeti az anyagcserét és sokkal energikusabbnak érezzük magunkat, ha bármilyen könnyű testmozgást végzünk. Köztudott, hogy az edzés megemeli az endorfin, azaz „boldogsághormon” szintjét. Leginkább a hosszabb ideig végzett, aerob sportok fokozzák az endorfintermelést, például a futás, úszás, gyaloglás, stb. A termelődő endorfin csökkenti a fájdalomérzetet, elmossa a fáradtságot és képes akár euforikus élményt is kiváltani, amely órákkal az edzés után is kitart. A legjobb testmozgás az, amit örömmel végzünk. Lehet az a kosárlabdától kezdve a futásig, túrázásig, biciklizésig bármi. Az számít, hogy élvezzük, mert így biztosan kitartóan végezzük majd és le tudjuk aratni a rendszeres edzés előnyeit.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez