Kulcsszó keresés /


Minél jobban szeretnék megfelelni, annál nagyobb hibákat követek el

Üressé válni a bizalmatlanságtól. Megvan az, amikor próbálsz mindenkinek megfelelni, és a nagy megfelelési kényszerben a végére te magad hasadsz meg? Minél jobban szeretnél megfelelni, annál nagyobb hibákat fogsz elkövetni. Viszont ezek a hibák a másik szemében, a másik értékrendje szerint lesznek valósak, de ezek éppen elegek ahhoz, hogy önmagadat is megkérdőjelezd. Ki mást kérdőjeleznél meg? Ki mást hibáztathatnál, ha a többiek pont hogy téged hibáztatnak? Könnyű azt mondani, hogy a megfelelési kényszer ostobaság, és merő hülyeség.

olvass tovább

A krónikus önszeretethiány tönkreteheti az életed

Maximalizmus, megfelelési kényszer, túlzott önkritika, önostorozás… a krónikus önszeretethiány néhány jellemző tünete. A probléma mélyen, a személyiségünk alapjainál gyökerezik. Ahol normál esetben egy egészséges önszeretet tápláló talaját találjuk, ott krónikus önszeretethiány esetén egy soha-be-nem-tömhető „lyuk” tátong. Az alanyi jogon járó szeretet és elfogadás helyén az a meggyőződés áll, hogy „tennem kell valamit azért, hogy jó legyek”. A rengeteg teperés, munka, energia-befektetés viszont nem tömi be a „lyukat”, nem hozza meg a „jó vagyok úgy, ahogy vagyok” érzését – legfeljebb csak rövid időszakokra. De akkor mi a kiút ebből az állapotból?

olvass tovább

Miért ne érdekeljen mások véleménye

A megfelelési kényszer, a beilleszkedés, olyan méreteket öltött a tudatunkban, hogy időközben kinőttük a saját szerepünket, elfelejtettük, hogy mi az, amire igazán szívből vágyunk és ezeket az álmokat lecseréltük azért, hogy.. miért is? Mert túlságosan is érdekel minket az, hogy kinek mi lenne a véleménye rólunk, hogy ha vállalnánk azt, akik igazán vagyunk? Tényleg annyira lényeges ez? Milyen természetellenes szokást szedtünk fel út közben, nem igaz? Ebben a cikkben megmutatjuk, hogy miért válaszd mindig önmagadat mások helyett.

olvass tovább

Sokszor naivan állunk a világhoz

  • 2023. január 01.

Sokszor naivan állunk a világhoz, és próbálunk a legjobb tudásunk szerint teljesíteni úgy, hogy közben ne ártsunk másoknak, sőt, inkább segítsünk nekik. Időnként áldozatokat hozunk, és közben azt reméljük, hogy majd egy szép napon visszakapjuk ezt a sok jót. Pedig, előfordul, hogy egyszerűen csak a sarkunkra kell állnunk, és nemet mondani. Mert a világ sajnos sokszor megérdemli, hogy mi inkább beintsünk neki!

olvass tovább

Az emberek nem csupán eszközök a vágyaink kielégítésére

A mostani generációnak két színtere van, ahol élhet: az online, és az offline tér. Az első az minden, ami a közösségi médiával és a különféle appokkal egyenlő, míg az utóbbi maga a valóság. Az online életet a backstagehez lehetne hasonlítani: minden, ami nem publikus. A backstageben szabadon lehetünk azok, akik vagyunk, ott nem köt semmi semmihez. Nyíltan kimondhatjuk a véleményünket, elküldhetünk mindenkit a sunyiba, megélhetjük azt az énünket, amit a hétköznapi életben nem fogadnak el, vagy kevésbé felel meg a társadalomnak.

olvass tovább